Czy wynik betaHCG w ciąży jest wiarygodny?
Witam, w 05.03.2012 zrobiłam betaHCG i wynik był 9409, co wg lekarza wypadało na 3 tydzień ciąży. 15.03 byłam na izbie przyjęć w szpitalu i tam zrobiono USG i wyniki wg GB 21mm-7,1; CRL 5,8mm-5. Już było tętno-108/min. 26.03. zrobiłam powtórnie betaHCG i było 110278,00, co oznacza 6 tydzień. Skąd takie rozbieżności i co z nich może wynikać? To moja 4 ciąża, 1 poroniłam, a z dwóch mam 2 córeczki. Ginekolog twierdzi, że szyjka jest uformowana, więc nic złego się nie dzieje. Dodam, że ostatnią miesiączkę miałam 02.02.2012.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Witam!
Wiek ciąży można określić na postawie badania USG. Nie jest bezpośrednia i polega na pomiarze wielkości poszczególnych struktur płodu i przyporządkowaniu im określonego wieku ciąży. Dokładność oceny wieku ciążowego od około 8 do około 20 tygodnia ciąży wynosi około +/- 4-7 dni. Stąd mogą wynikać rozbieżności w ocenie. Od około czwartego-piątego tygodnia ciąży (licząc od daty ostatniej miesiączki) możliwe jest uwidocznienie pęcherzyka ciążowego. Zarodek jest widoczny i można zmierzyć jego wielkość w okolicach między piątym, a szóstym tygodniem ciąży. W tym okresie należy uwidocznić prawidłowe zagnieżdżenie pęcherzyka ciążowego, czynność serca płodu (akcja serca staje się widoczna od około 5-6 tygodnia). Jeżeli dynamika wzrostu betaHCG jest w normie, a w USG zarodek nie wykazuje niepokojących cech ciąża rozwija się prawidłowo.
Pozdrawiam serdecznie!