Czy wynik testu na Covid może być jeszcze pozytywny?

Dzień dobry, Na początku grudniu 2021 miałam pozytywny wynik testu na Covid. W przyszłym tygodniu mam jechać za i granicę i muszę wykonać test, ale słyszałam, że do kilku miesięcy po przechorowaniu w organizmie mogą pozostać fragmenty wirusa i wynik może wyjść pozytywny. Czy to prawda?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety to prawda. Po przechorowaniu COVID-19 test na koronawirusa RT-PCR może dawać nadal wynik pozytywny, mimo, że osoba nie jest już chora i nie zaraża. Taki wynik może pojawiać się do dwóch, a nawet trzech miesięcy po przebytej chorobie.

Uzyskanie pozytywnego wyniku wiązałoby się z koniecznością izolacji i utratą szansy na zaplanowany wyjazd, dlatego w takiej sytuacji konieczne jest odpowiednie postępowanie.

Najlepiej mieć udokumentowane przechorowanie oraz wykonać dodatkowe badania. Na tej podstawie lekarz wystawia indywidualne zaświadczenie, które działa na zasadzie przepustki. Informuje ono bowiem, iż dana osoba jest zdrowa i nie stanowi zagrożenia dla innych.

Więcej na ten temat przeczytać można w artykule dostępnym pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/dr-pawel-grzesiowski-o-trudnosciach-z-wyjazdem-za-granice-z-powodu-covid-19-jest-na-to-sposob-wideo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.