Kiedy mam wrócić do pracy po Covid?

Witam serdecznie, Dnia 15 listopada - gdzie miałem pierwsze objawy koronawirusa - miałem przeprowadzony test. Test wyszedł pozytywny. Zostałem skierowany na izolacje do 25 (wynik testu miałem 16). Bóle mięśniowe, głowy, kaszel, temperatura 38 utrzymywały się do 20 listopada. Czy 26 listopada powinienem wrócic do pracy? Na stronie gov.pl czytam, że izolacja (gdzie są objawy) nie może być krótsza niż 13 dni od pierwszych objawów. Czy jest to tylko w gestii lekarza rodzinnego?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

rekonwalescencja po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 często trwa dłużej niż sama choroba. Z treści pytania wynika, że jest Pan człowiekiem młodym, jednakże wiele osób, zwłaszcza w młodym wieku, odczuwa opóźnione zaburzenia ze strony układu nerwowego, które są skutkiem przechorowania. Mogą to być: przedłużająca się utrata węchu i smaku, przewlekłe zmęczenie oraz zaburzenia funkcji poznawczych określane jako „mgła mózgowa”, trudności w koncentracji, szybkości myślenia, jak i zaburzenia w orientacji przestrzennej.

Pandemia stała się ogromnym wyzwaniem dla pracodawców, którzy w jednym momencie mogą utracić na pewien okres kilku pracowników naraz z powodu choroby czy kwarantanny. Warto, żeby Pan przede wszystkim zgłosił lekarzowi swoje obawy przed zbyt szybkim powrotem do pracy, jak i omówił ze specjalistą ewentualne inne niepokojące pozostałości po chorobie COVID-19 i od tego uzależnił decyzję o terminie powrotu do pracy. Życzymy zdrowia i zachęcamy do lektury poniższych artykułów.

https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-objawy-jak-rozpoznac-objawy-koronawirusa-co-dzieje-sie-z-organizmem

https://koronawirus.abczdrowie.pl/

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.