Czy wyniki badań mogą się szybko zmienić?

Mam 20 lat, jestem kobietą. Proszę mi powiedzieć, czy w ciągu 4 dni mogą takiej zmianie ulec wyniki? Oto pierwsze: WBC 5,99, NEUT% 49,8, LYMPH% 41,1, MONO% 6,3, EO% 2,0, BASO% 0,8, NEUT# 2,98, LYMPH# 2,48, MONO# 0,38, EO# 0,12, BASO# 0,05, RBC 4,78, HGB 10,4, HCT 34,1, MCV 71,3, MCH 21,8, MCHC 30,5, RDW-CV 15,8%, RDW-SD 40,5, PLT 450, MPV 11,3, PDW 13,8, P-LCR 37,1, CRP 1,1 MG/DL, ŻELAZO 19 UG/DL. LEKARZ PRZEPISAŁ MI LEKARSTWO. Ponownie badania: WBC 8,0, RBC 4,83, HGB 10,5, HCT 33,8, PLT 493, PCT 482, MCV 70, MCH 21,8, MCHC 31,2, RDW 12,5, MPV 9,8, PDW 15,9 Fe 118 ug%, zażywam lekarstwo. Czy moje wyniki się zmieniły już, czy mi się tylko tak wydaje? Robiłam badanie ginekologiczne, wszystko OK. Te wyniki nie są robione w tym samym laboratorium, w poniedziałek jadę na usg i nie wiem, czy nie zrobić jeszcze raz badań w innym laboratorium i które wyniki się potwierdzą.

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

Wyniki nie różnią się znacznie. Wartości poszczególnych parametrów mogą różnić się między sobą w kilkudniowym odstępie, zwłaszcza kiedy oznaczane są w różnych laboratoriach. Monitoring określonych zmian warto prowadzić, robiąc badania w jednym laboratorium, taka obserwacja jest najbardziej wiarygodna.

Stężenie żelaza w surowicy w trakcie leczenia może ulegać szybkiemu wzrostowi, co świadczy o dobrym wchłanianiu z przewodu pokarmowego, dlatego przyczyny poszukiwać należy przed włączeniem leczenia.

Kontrolę warto wykonać po 3-4 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Zbyt częste oznaczanie morfologii nie ma sensu.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty