Czy wypicie alkoholu w trakcie leczenia antybiotykiem może być niebezpieczne?

Witam biorę antybiotyk Azimycin 500mg który przepisał mi dermatolog na trądzik początkowo 3 tabletki po 1 w piątek, sobote i niedziele, a potem co tydzień w piątek. Jestem w połowie leczenia i jutro mam impreze na której chciałbym się napić alkoholu. I moje pytanie czy jeśli wezme antybiotyk rano a wieczorem się napije to coś się stanie? Albo jeśli napije się a w sobote wezme antybiotyk?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie należy łączyć żadnych leków z alkoholem, zwłaszcza antybiotyków. W przypadku tej grupy farmaceutyków nie zaleca się także przerywania kuracji – jest to najczęściej popełniany przez pacjentów błąd. Jego konsekwencją jest uodpornienie się patogenu na antybiotyk, co prowadzi do nieskuteczności terapii. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-prawidlowo-przyjmowac-antybiotyki.

Wracając do tematu alkoholu, azytromycyny bezwzględnie nie należy łączyć z alkoholem, bo może powodować tachykardię, ale też bóle brzucha, wymioty, a przede wszystkim takie połączenie zwiększa ryzyko nasilenia objawów niepożądanych wymienionych w ulotce informacyjnej stosowanego przez Pana antybiotyku. Sugerowałabym raczej wstrzymanie się z alkoholem do zakończenia kuracji. Zachęcam również do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-a-alkohol.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.