Czy wystąpienie krwawienia wykluczy ciążę?

Od kilku lat stosuje Krążki dopochwowe. Dziś wyciągając go z pochwyć, zgodnie z harmonogramem, zauważyłam, że jest pęknięty na łączeniu. Przez ostatnie 10 dni stosowałam globulki dopochwowe Canditon (wtedy nie było seksu) na polecenie lekarza. Nie wiem kiedy pękł, nie wiem czy współżyłam, gdy był już uszkodzony. Czy powinnam się martwić? Czy wystąpienie krwawienia wykluczy ciążę? Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

uszkodzenie krążka antykoncepcyjnego wymaga natychmiastowego usunięcia oraz zastosowania nowego systemu.

Dodatkowo po usunięciu uszkodzonego krążka należy stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. w postaci prezerwatywy) przez kolejnych siedem dni. Skoro przez ostatnich 10 dni nie współżyła Pani, to ryzyko zajścia w ciążę nie jest duże. Proszę wykonać test ciążowy, aby mieć pewność, że nie zaszła Pani w ciążę, a następnie zastosować nowy nieuszkodzony krążek.

Na ogół wystąpienie krwawienia z odstawienia wyklucza ciążę.

Odpowiedzi naszych specjalistów na podobne pytania o pęknięty krążek antykoncepcyjny znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pekniety-krazek-dopochwowy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-w-przypadku-pekniecia-krazka-dopochwowego,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-ryzyko-ciazy-mimo-stosowania-krazka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.