Czy wzrost jest odpowiedni do wieku i wagi?

Witam mam pytanie dotyczące mojego syna ,ma 13 lat waży 46 kg i ma wzrost 147 cm. Niepokoi mnie fakt, że jego koledzy-rówieśnicy już go w większości przerośli, a widzę, że i jego to niepokoi, proszę o pomoc
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Masa ciała Pani syna znajduje się w normie wieku, jednakże jego wzrost znajduje się znacznie poniżej normy dla wieku, analizując dane obiektywnie na podstawie siatek centylowych.

Znaczny niedobór wzrostu występujący w wieku rozwojowym wymaga wyjaśnienia przyczyny, tym bardziej jeśli rodzice (lub dziadkowie) dziecka nie wykazywali niskiego wzrostu.

Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy mogą znajdować się m.in. zaburzenia hormonalne.
Dlatego dla optymalnego skonsultowania problemu wskazana jest wizyta u endokrynologa dziecięcego.