Czy z moją 8-miesięczną córką jest wszystko w porządku?

Zacznę od tego, co mnie niepokoi, a mianowicie: moja córeczka bardzo często kręci w taki dziwny sposób - głową na boki w dość szybkim tempie, z lewej na prawą i tak dalej. Trwa to kilka sekund, po czym czasem powtarza tę czynność i przestaje. Nie muszę mówić, że bardzo dziwnie to wygląda. Robi to w pozycji leżącej najczęściej, a czasami nie dotykając głową niczego. Od urodzenia, a nawet w brzuchu, była bardzo aktywnym dzieckiem, cały czas czułam jej ruchy od 16 tygodnia ciąży. Cały czas musi ruszać nóżką (kopać albo machać). Potrafi robić tak cały dzień, chyba że śpi, to nóżki odpoczywają. Poza tym jest bardzo aktywnym dzieckiem, zainteresowanym wszystkim dookoła. Zaczęła raczkować 2 tygodnie temu, zębów jeszcze nie ma.

W nocy generalnie śpi dobrze, aczkolwiek budzi się dość często, raz na jedzenie, a następnie tak po prostu, nie na długo, ale trzeba przyjść, dać smoczka albo uśpić, tak nawet do 6 razy, albo i więcej. Bardzo mało gaworzy, prawie wcale, za to piszczy i tak marudzi. Nie reaguje jeszcze za bardzo na swoje imię, ale poza tym dość szybko reaguje na pokazywane jej rzeczy bądź też na nawoływanie, np. kota. Poza tym dużo się bawi, jest raczej radosna, ale wymaga, żeby jej poświęcić dużo uwagi i czasu. Może to wina zębów, które będą się wyrzynały pomału, ale to kręcenie głową i kopanie niewątpliwie mnie niepokoi. Czy powinnam się martwić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Opisywane przez Panią niepokojące ruchy dziecka należy diagnozować. Prawdopodobnie konieczna będzie wizyta u neurologa dziecięcego, aby ocenić rozwój psychoruchowy, który wydaje się lekko spóźniony (brak gaworzenia, późne raczkowanie). Ruchy opisywane przez Panią oraz pewien rodzaj nadpobudliwości, czasem są objawami padaczki wieku dziecięcego - dlatego tak ważne jest porozmawianie o tym problemie z lekarzem pediatrą i dalej z neurologiem dziecięcym. Oczywiście przyczyny tego mogą być różne i nie można nawet wykluczyć, że nie świadczą o żadnej patologii - co można stwierdzić dopiero przy badaniu dziecka osobiście. W medycynie jednak ważne jest, by na początku wykluczyć poważne jednostki chorobowe.

Jeśli chodzi natomiast o opisywane zaburzenia snu córeczki, myślę, że są związane ze zbliżającym się ząbkowaniem. Normą jest, że pierwszy ząbek (siekacz dolny przyśrodkowy) wychodzi ok. 6 miesiąca życia, i kolejne co miesiąc.

Podsumowując: koniecznie proszę udać się z córeczką do swojego lekarza pediatry, który ją zbada, obejrzy, zada odpowiednie pytania i ewentualnie skieruje na konsultację do neurologa dziecięcego. Proszę jednak nie martwić się na zapas. Jak Pani opisuje, dziewczynka jest uśmiechnięta, chętnie się bawi, a to jest często najlepszym wykładnikiem dobrostanu dziecka.

Pozdrawiam i życzę powodzenia. Zapraszam również do przeczytania artykułów w naszym serwisie o adhd.