Czy z powodu niewyspania mogę tracić poczucie rzeczywistości?

Od pewnego czasu bardzo mało śpię, praktycznie o 3 w nocy kładę się spać. Przyczyną jest pisanie SMS-ów z chłopakiem. Rano wstaję bez problemów. Niestety problem zaczął się, gdy pewnego dnia na lekcji usłyszałam dzwonek, którego tak naprawdę nie było, wstałam, zabrałam torbę i z zawrotami w głowie wyszłam, udając się do toalety. Dopiero po przemyciu twarzy otworzyłam oczy i zdałam sobie sprawę, co się stało. Bardzo często jestem osłabiona i nie panuję nad sobą i swoim zachowaniem. Często urywają mi się filmy, a potem otwieram oczy i zdaję sobie sprawę, co się stało.

Pragnę zauważyć, iż nie biorę żadnych podejrzanych środków, tzn. jeśli tak, to nie mam o tym żadnego pojęcia. Mój przyjaciel twierdzi, że ćpam i to właśnie przez to zdarzają mi się takie sytuacje, ale nie przypominam sobie takich sytuacji. Drugim przypadkiem była sytuacja, gdy zaczęłam prawie dusić jakiegoś chłopaka, który oczywiście na to zasłużył. Widziałam strach w jego oczach i dopiero po chwili odpoczynku zdałam sobie sprawę, co ja robiłam. Z mojej strony było wiele aktów przemocy wobec osób (chłopaków), które mnie w jakiś sposób obrażały. Proszę o pomoc. Czy ja jestem niebezpieczna?

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Sen jest genetycznie uwarunkowanym naturalnym stanem występującym naprzemiennie ze stanem czuwania, czyli aktywności. Bezsenność dotyczy około 15% dorosłych, którzy uważają, że albo nie mogą spać, albo śpią niewystarczająco długo. Przeciętnie człowiek potrzebuje około ośmiu godzin snu do tego, by komfortowo się czuć i efektywnie działać następnego dnia. Potrzeba snu jest jednak w dużej mierze uwarunkowana czynnikami indywidualnymi, gdyż istnieją osoby, którym wystarcza jedynie 6 godzin snu.

Ponadto, można wyróżnić tzw. „sowy”, które wolą pracować do późna w nocy, ale spać do godzin przedpołudniowych i tzw. „słowiki” – preferują wczesne poranne wstawanie, ale kładą się spać równie wcześnie. Być może Twoja późna pora na spanie nie wynika tylko z chęci esemesowania z chłopakiem, ale jest podyktowana również Twoim indywidualnym rytmem okołodobowym. Niepokojące są jednak objawy, o których wspominasz, czyli omamy słuchowe, szumienie w uszach, zawroty głowy, uczucie znużenia i osłabienia, derealizacja (poczucie odrealnienia rzeczywistości), depersonalizacja (poczucie zmian własnej tożsamości), agresja i brak kontroli nad własnym zachowaniem.

Powyższy katalog symptomów może stanowić konsekwencję kiepskiej jakości snu i długotrwałego niewyspania, ale niekoniecznie. Być może twoje dziwne, do tej pory niewystępujące reakcje, wynikają z jakichś zaburzeń neurologicznych czy zmian w poziomie neuroprzekaźników. Skoro napady agresji nie wynikają, jak twierdzisz, z rozhamowania pod wpływem jakichś środków odurzających, trzeba udać się do neurologa i wykonać badania hormonalne, aby móc postawić precyzyjną diagnozę, zdemaskować przyczynę zaburzeń zachowania i podjąć odpowiednią terapię.

Więcej o skutkach bezsenności możesz przeczytać na stronach naszego serwisu, np. pod linkiem podanym niżej:

portal.abczdrowie.pl/skutki-bezsennosci

Pozdrawiam i życzę powodzenia