Czy zabieg korekcji małżowin nosowych ma sens?

Witam. Od dzieciństwa mam idiopatyczny nieżyt nosa. Wszystkie przyczyny jakie komukolwiek przychodziły do głowy, zostały wykluczone. Mam momenty w ciągu dnia kiedy nos mam całkiem drożny i mogę swobodnie oddychać, ale mam też takie że mam obrzęk błon śluzowych. Najczęściej dotyczy to jednej strony i często ma to związek z pozycją leżącą. Niestety w nocy bardzo często duszę się i przez to budzę. W 2012r byłem uzależniony od kropli obkurczających, ale poradziłem sobie z tym i nie doszło do żadnych większych przerostów. Zastanawiam się czy zabieg korekcji małżowin nosowych ma sens w takim przypadku? Może są jakieś nowe sposoby radzenia sobie z tą przypadłością?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Idiopatyczny nieżyt nosa jest często określany, jako naczynioruchowy rodzaj nieżytu o podłożu niezapalnym. Prawdopodobnie może występować na skutek nagłej zmiany temperatury oraz przegrzania organizmu.

Schorzenie to daje bardzo niejednoznaczne objawy, takie jak: ciągłe uczucie zapchanego nosa, kichanie oraz katar. Tym, co je wyróżnia to bardzo długi okres trwania tych dolegliwości.

Opisywany nieżyt nosa może być wywoływany przez takie czynniki anatomiczne jak: skrzywiona przegroda nosowa, polipy, a także przerost małżowin nosowych. Natomiast drażniąco działają: suche powietrze, ostre pokarmy, duże zmiany temperatury oraz ciśnienie oraz drażniące zapachy.

Leczenie tej przypadłości polega głównie na wyeliminowaniu czynników drażniących oraz codzienna higiena nosa (między innymi poprzez zastosowanie roztworu soli morskiej).

Jeśli dolegliwości są zbyt uciążliwe należy rozważyć poddanie się zabiegowi, tak jak w Pana przypadku- korekcji małżowin nosowych.

Zalecamy konsultację z lekarzem laryngologiem, który podejmie właściwą decyzją, aby zmniejszyć Pana dolegliwości i poprawić komfort życia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/korekcja-malzowin-nosowych

https://portal.abczdrowie.pl/niezyt-nosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.