Czy ząbkowanie może nasilać napady padaczkowe?

Mój synek ma 16 m-cy, waży 8100 kg i urodził się wrodzoną wadą serca HLHS. Po drugiej operacji serduszka doszło do niedotlenienia mózgu, na skutek czego pojawiła się padaczka (prawdopodobnie częściowa z płata potylicznego) oraz stracił wzrok. Niepokoją mnie następujące rzeczy. Pomimo brania dwóch leków Depakina (00-100-150) oraz Keppra (na razie 1,5 ml na dobę; docelowo 2 ml na dobę) napady padaczkowe się zwiększyły. Jednak od kilku dni wychodzą ząbki, wyszła już jedna czwórka, a teraz wychodzą górne jedynki). Ząbki idą nie po kolei i zaczęły wychodzić dość późno. Sporadycznie przy ząbkowaniu pojawia się temperatura, w zeszły piątek miał nawet 39,4 (po podaniu leków przeszło i już się nie pojawiła), dziś dostał 37,8 i też szybko spadła po nurofenie. Wiem, że gorączka wzmaga napady, ale czy to samo dzieje się przy ząbkowaniu. Po podaniu Keppry synek zaczął też kaszleć i prodykowaniu dużo wydzieliny, którą sobie odkasłuje. Czy w miarę upływu czasu ten czynnik uboczny brania leku minie? Dziękuję za pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie:)

Ząbkowanie samo w sobie nie wywołuje napadów padaczkowych, ale stany gorączkowe, które mogą jemu towarzyszyć często nasilają występowanie ataków. Zwiększenie liczby ataków może być wywołane również zmianą leków i warto porozmawiać z lekarzem o niepokojących Panią objawach oraz zapytać czy taki stan może długo trwać, kiedy niepokoić się i prosić o zmianę leków, jak długo organizm dziecka może dostosowywać się do określonej dawki i rodzaju przyjmowanego leku. Niestety widoczne efekty działania leków mogą być zauważalne nawet po ok. 6 miesiącach.

Pozdrawiam