Czy zaburzenia oddychania to efekt przejedzenia?

Witam, wczoraj w ciągu dnia w pewnym momencie zaczęłam się napychac, zjadłam dwie nektarynki, spaghetti, suche płatki, zaczęłam czuć się przejedzona, poszłam do toalety. Po Ok dwóch godzinach zaczęłam mieć mdłości, skończyło się na biegunce i napadzie lęku, miałam dreszcze, było mi zimno i trzęsłam się, trwało to od 18 jakoś do północy z 2-godzinną przerwą. Dziś dalej czuję się rozbita, co jakiś czas przeczyszcza, jest mi zimno, nie mam gorączki. Możliwe, że to wszystko tylko z przejedzenia?

W wyniku zjedzenia zbyt obfitego posiłku doszło u Pani do podrażnienia nerwu błędnego. Jest to X nerw czaszkowy, który przebiega od pnia mózgu do przewodu pokarmowego, pod drodze rozgałęzia się. Wykazuje szereg funkcji, w tym reguluje czynność przewodu pokarmowego, odpowiada za odruchy, np. odruch wymiotny. Na skutek przyjęcia zbyt dużej ilość jedzenia w krótkim czasie doszło do nadmiernej stymulacji tego nerwu i powstania nieprzyjemnych dolegliwości. Powinno samoistnie przejść, do tego czasu proszę jeść lekkostrawnie, małe porcje oraz uzupełniać płyny. Oczywiście unikać tego typu zdarzeń dzięki regularnemu jedzeniu posiłków. Pozdrawiam i życzę zdrowia, Paulina z DietaMax Poradnia Dietetyczna, Białystok