Czy zapalenie oskrzeli jest zaraźliwe?

Dzień dobry, Chciałam zapytać czy zapalenie oskrzeli może być chorobą zakaźną? Mam w domu dzieci w wieku od 3 do 5 lat i chciałam się zapytać czy spanie w jednym pomieszczeniu nie jest szkodliwe dla nich i czy nie zaraża się ode mnie? Opieka nad dziećmi w czasie choroby jest trudna, ale boję się, że i one złapią ode mnie tą chorobę. Wolę zachować wszelkie zasady ostrożności, o ile jest to możliwe. Jak w ogóle można zachorować na zapalenie oskrzeli? Jak przenosi się to zakażenie? Czy dzieci powinnam odizolować? Przyznam się, że byłoby to dość trudne w moim przypadku, ale zrobię wszystko, aby zapobiec rozwojowi choroby na innych członków rodziny. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, zapalenie oskrzeli jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową. Najlepiej, gdy Pani była odizolowana od reszty domowników. Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

zapalenie oskrzeli najczęściej jest spowodowane przez wirusy i niestety, ale jest ono chorobą, którą ludzie mogą się nawzajem zarażać. Zauważalne jest zresztą to, że w ciągu roku pojawiają się okresy, kiedy to wzrasta ilość zachorowań na różne infekcje dróg oddechowych, w tym również i właśnie na zapalenie oskrzeli – wynika to właśnie z tego, że zapalenie oskrzeli jest zaraźliwe. Rzeczywiście głównymi patogenami, które doprowadzają do zapalenia oskrzeli u ludzi, są wirusy, istnieje jednak możliwość, że dojdzie do nadkażenia bakteryjnego – w takiej sytuacji u pacjentów pojawiać się mogą odmienne objawy niż w przypadku czysto wirusowego zapalenia oskrzeli, ale i wymaga to zastosowania innych metod leczenia.

W związku z powyższym istnieje niestety możliwość, że Pani dzieci zarażą się od Pani i u nich również dojdzie do zapalenia oskrzeli. Drobnoustroje wywołujące tę chorobę przenoszą się między ludźmi drogą kropelkową, przez co zasadniczo ciężko jest ograniczyć szerzenie się infekcji.

Może być trudno zapobiec Pani zarażeniu dzieci. Ze względu na to, jeżeli zauważy Pani niepokojące objawy u swoich pociech, to wskazane byłoby skonsultowanie się z lekarzem. Po zbadaniu pociech medyk będzie w stanie określić, czy dzieci rzeczywiście zachorowały i czy potrzebne jest u nich wdrożenie leczenia (które w przypadku zapalenia oskrzeli polega na redukowaniu objawów pojawiających się w trakcie choroby).