Czy zarodek powinien być już widoczny na tym etapie?

Witam, jestem w 5 tygodniu 3 dni, dziś byłam u ginekologa i mój pęcherzyk ciążowy wynosi 16 mm, uwidoczniona jest także obecność pęcherzyka żółtkowego 2 mm. Byłam zdziwiona, bo wydawało mi się że w 5 tygodniu pęcherzyk ciążowy wynosi mniej, a według mojego ginekologa wielkość odpowiada 6 tygodniowi 3 dni. Moim kolejnym zmartwieniem jest to czy przy wielkości pęcherzyka ciążowego 16 mm nie powinien być już uwidoczniony zarodek? Co mam myśleć o tym, że ciąża jest straszą według USG o tydzień i o tym że nie ma jeszcze zarodka? Wiem, że 5 tydzień to może być za wcześnie na zarodek, ale przy takich wielkościach pęcherzyka trochę mnie to zastanawia.
KOBIETA, 19 LAT około miesiąca temu

Dzień dobry,

Pęcherzyk żółtkowy świadczy o tym,że nie ma pustego jaja płodowego. Po kilku dniach od pojawienia się pęcherzyka żółciowego zaraz powinien pojawić się zarodek. Wymiar pęcherzyka żółtkowego jest prawidłowy. Gdyby był większy niż 7mm i dalej nie byłoby zarodka to byłby to niekorzystny objaw. Wymiar pęcherzyka ciążowego odpowiada prawie 6 tyg ciąży. W tym czasie może nie być jeszcze widoczny zarodek. Proszę pójść na USG za dwa tygodnie. Warto też wiedzieć,że wiele zależy od jakości USG,jeśli ginekolog posiada gorszy typ aparatu to choć ma wielkie umiejętności niewidoczni bardzo maleńkiego zarodka.

Proszę pamiętać o odpowiednim nawadnianiu,przyjmowaniu witamin,odpoczynku. Unikaniu rzeczy szkodliwych typu: papierosy,alkohol, niepasteryzowane sery, surowe mięso, stres,osoby chore,małe dzieci z objawami przeziębienia lub grypy.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Powodzenia

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska