Czy zażywanie nieodpowiednich leków na trawienie może wpływać na problemy trawienne?

Witam . Mam pytanie do dietetyka. Czy zażywanie nieodpowiednich leków na trawienie może wpływać na problemy trawienne ?

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk

Witam

Oczywiście, że tak.
Proces trawienie to złożony, wieloetapowy proces.
A zaburzenie choćby jednego z etapów zaburza cały proces trawienia.
Większość suplementów tzw na trawienie nie ma kompletnie żadnych badań potwierdzających ich działanie oraz bezpieczeństwo.
Teoretycznie nie mają prawa wyrządzić komukolwiek krzywdy czy wpłynąć na stan zdrowia.
Ale nikt tego nie sprawdza.
Jeśli dieta ułożona jest prawidłowo, dostosowana do człowieka (wiek, płeć, aktywność, choroby, obciążenia genetyczne itp itd) to układ trawienny pracuje sprawnie bez konieczności suplementacji.
Jesli konieczna jest farmakoterapia -powinna być zlecona przez lekarza i stosowana zgodnie ze wskazówkami lekarza.

Pozdrawiam
Asia Szmitka-Łuszczyk

Witam serdecznie,

właściwie to Pani sama odpowiedziała sobie na pytanie:) Na pewno wszelkie wątpliwości warto wyjaśnić u lekarza, ew farmaceuty - nie wiem o jakich preparatach mowa.

pozdrawiam
Małgorzata

Witam Panią,

oczywiście że tak. Wszelkie leki powinny być zażywane zgodnie przeznaczeniem i najlepiej dobrane przez lekarza.
W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk