Czy zbyt szybko zaszłam w kolejną ciążę?

Witam. Jestem 9 miesięcy po cc i w ciąży. Czy ciąża tak szybko nie zagraża mojemu życiu czy zdrowiu? z tego co wiem to mocno za wcześnie. Boją się iść do ginekologa żeby nie usłyszeć czegoś niestosownego.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pytaniu zawarła Pani informację, że poprzednia ciąża zakończyła się 9 miesięcy temu cesarskim cięciem. Faktycznie czas, który upłynął od porodu nie jest zbyt długi. Lekarze zwykle zalecają, aby następną ciążę planować po upływie okresu minimum 18-24 miesięcy. Jest to podyktowane tym, że cesarskie cięcie jest operacją w obrębie brzucha, która jest dosyć rozległa. Aby wszystkie warstwy tkanek się prawidłowo zasklepiły potrzeba odpowiednio dużo czasu. Ponadto, macica też jest podczas tego zabiegu uszkadzana i w tamtej okolicy również procesy odbudowy tkanek muszą przebiec w odpowiednim tempie. Dodatkowo jama macicy musi się zregenerować do tego stopnia, który umożliwi bezpieczne przyjęcie implantującego się zarodka. Niemniej jednak już jest Pani w ciąży i trzeba mieć nadzieję, że będzie ona przebiegała bez zakłóceń a dziecko urodzi się zdrowe. Ważne jest, aby poinformowała Pani swojego lekarza prowadzącego o zaistniałym fakcie żeby mógł odpowiednio o Panią zadbać. Na pewno będzie Pani pod najlepszą opieką oraz zostanie skierowana na wszystkie potrzebne badania. Ze spokojem trzeba teraz przechodzić kolejne etapy ciąży i szczególnie o siebie zadbać. Powinna Pani swój tryb życia dostosować do aktualnego stanu oraz przede wszystkim do swojego samopoczucia. Życzymy zdrowia i pozdrawiamy.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wczesne-objawy-ciazy-brak-miesiaczki-nudnosci-wymioty-zmiana-apetytu-bolace-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-pojawiaja-sie-w-pierwszych-dniach-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-plodu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.