Czy zdjęcie RTG wykrywa wczesnego raka płuc?

Witam, mam pytanie czy zdjęcie rtg wykrywa wczesnego raka płuc? Mój 80letni tata (palenie rzucił 35 lat temu) ma suchy kaszel od 4 miesięcy zakwalifikowany przez internistę jako alergiczny.Czuje się dobrze i nie ma innych objawów, po podaniu leków odczulających jest znaczna poprawa, ale kaszel całkiem nie ustał. Czy w świetle tego należy zrobić tk czy starczy zwykłe zdjecie rtg ? Czy to prawda ,że jednorazowa dawka promieni podczas tk zwiększa zachorowanie na raka?Pozdrawiam

Oczywiście może wykazać zmiany zarówno na wczesnym etapie, jak i na późnym nowotworu.
TK może zwiększyć ryzyko nowotworzenia, gdyż jest dużą dawką promieniowania, ale wykonane jednorazowo nie wpływa na to istotnie.