Czy zęby stałe będą wyrastać prawidłowo?

Dzień dobry. Córka (7 lat) ma jeszcze zęby mleczne. Górna jedynka zaczęła już się ruszać i od tego momentu jest położona nieco "krzywo" (wcześniej była ułożona równo). Czy takie ułożenie może mieć wpływ na wyżynanie się stałych zębów?
MĘŻCZYZNA, 37 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

krzywe ułożenie mlecznej jedynki, która zaczęła się ruszać jest dość powszechnym zjawiskiem i zazwyczaj nie ma bezpośredniego wpływu na wyżynanie się stałych zębów. Zęby mleczne zaczynają się ruszać i wypadają, aby zrobić miejsce dla stałych zębów, które wyżynają się pod nimi. W miarę jak stały ząb wywiera nacisk na korzeń mlecznego zęba, ten zaczyna się rozpuszczać, co może powodować, że ząb mleczny staje się luźny i zmienia swoje ułożenie.

Jednakże warto monitorować sytuację. Jeśli pojawią się niepokojące objawy w postaci bólu, opuchlizny czy gorączki to warto udać się do stomatologa. Stomatolog dziecięcy może ocenić, czy wszystko przebiega prawidłowo i czy nie ma potrzeby interwencji, aby upewnić się, że stałe zęby będą miały wystarczająco miejsca do prawidłowego wyżynania. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zeby-mleczne

https://portal.abczdrowie.pl/budowa-zebow

https://portal.abczdrowie.pl/zeby-trzonowe-charakterystyka-uzebienia-doroslego-czlowieka-charakterystyka-trzonowcow-braki-w-uzebieniu-pielegnacja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.