Dlaczego dziecku wypadają jedynki?

Witam. Mojemu synowi 8 lat wypadają górne jedynki, ruszają się już mocno ale zrobiły się bardzo ciemne, szare czy to normalne?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeżeli opisywana przez Panią sytuacja dotyczy zębów mlecznych, to jest jak najbardziej normalna. W wieku 6-7 lat wypadają dolne jedynki, a około rok później górne (to średni okres, u każdego dziecka może to wyglądać inaczej). Jest to stan dotyczący każdego człowieka i nie ma powodów do niepokoju.

Jeśli jednak sytuacja dotyczy zębów stałych, co jest jednak mało prawdopodobne, ponieważ zęby stałe wyrastają dopiero w okresie, 8-10 lat, to taka sytuacja powinna być skonsultowana ze stomatologiem.

Odnosząc się do czarnego, bądź też szarego nalotu na jedynkach, to jest to oznaka próchnicy, która powinna zostać poddana leczeniu w gabinecie stomatologicznym.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, którzy mierzyli się z podobnym problemem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wypadniecie-tego-zeba-to-normalna-sprawa

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-takie-wypadanie-zebow-u-dziecka-jest-normalne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.