Czy żeby wyciszyć negatywne emocje związane z karmieniem, może mieć założoną gastrostomię?

Czy jeśli 6 miesięczne niemowlę jest karmione na siłę i przez sen, bo nie jest zainteresowane jedzeniem, ma znamiona jadłowstrętu psychicznego, zaburzenia łaknienia (trwa to już 6 miesięcy), to czy żeby wyciszyć negatywne emocje związane z karmieniem może mieć założoną gastrostomię? Kto o tym decyduje? Niemowlę rozwija się dobrze, ale w momencie posiłku jest rozdrażnione i niespokojne, płacze, odmawia posiłków, zagryza smoczek od butelki, odtrąca łyżeczkę bądź chce się wydostać z fotelika.

Witam Panią Serdecznie,

Na Pani specjalistyczne pytanie odpowie lekarz prowadzący Pani Dziecko, który zna Dziecko i historię.

Życzę Pani i Pani Dziecku tego, czego teraz jest potrzeba,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Dzień dobry taką decyzję podejmuje lekarz. Zazwyczaj decyduje się na to dopiero wtedy kiedy dziecko jest skrajnie niedożywione. Jeżeli próby karmienia butelka przynoszą efekt nie rezygnuje się z tej metody. Odstąpienie od butelki na pewien czas nie pomoże. Proszę na miarę możliwości i siły dbać o dobrą atmosferę i swoje samopoczucie. Włączać relaksacyjną muzykę, głaskać maluszka, powolutku podawać smoka. Być może próby podawania jedzonka łyżeczką będą dla malucha bardziej komfortowe. Domyślam się że diagnozowała Pani już dziecko ale czy była sprawdzana nadwrażliwość na dotyk w okolicach jamy ustnej? Czasami to jest problemem i odwrażliwienie dziecka przynosi fajne efekty w karmieniu.
Pozdrawiam A. Pacia