Czym jest trzustka zanikowa? Jak ją leczyć?

Proszę uprzejmie o poradę. Co to znaczy: wg TK - trzustka zanikowa o wym.: głowa 11 mm, trzon 15 mm ogon 9 mm. Przewód trz. poszerzony odcinkowo do 10 mm, prawidłowy miąższ trz. widoczny fragmentarycznie pod postacią cienkich pasm opierających się na poszerzonym przewodzie trzustki. W obrębie miąższu na obwodzie występują liczne zwapnienia, szczególnie w obrębie ogona. Dolegliwości: - biegunka od III 2010; - chudnięcie ok. 16 kg; - zanik tkanki tłuszczowej; - wydalanie znacznej ilości tłuszczu z kałem; - brak jakichkolwiek bólów brzucha. Mogę jeść wszystko bez konsekwencji bólowych, zgagi itp. Wątroba, żółć, śledziona, nerki, wszystko bez zarzutu. Leki - Duspatalin 1 x, Kreon 25000 2 x dz. Co to może być za choroba? Czy mam szansę się z niej wyleczyć? Jakie muszę używać leki? Jak długo może trwać choroba?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, oczywiście na podstawie samego badania TK nie można postawić diagnozy. Ważne jest całokształt kliniczny pacjenta oraz dodatkowe badania (np. laboratoryjne). Z przedstawionego obrazu wynika, że może to być przewlekłe zapalenie trzustki. Często jest ono następstwem ostrego zapalenia w przeszłości. Leki, które Pan przyjmuje, to medykamenty stosowane przy zaburzeniach trawienia tłuszczów, białek i węglowodanów, wywołane niedostateczną zewnątrzwydzielniczą czynnością trzustki, a także przy objawowym leczeniu bólu brzucha wywołanego skurczem mięśni gładkich jelit oraz zaburzeń czynnościowych jelit w przebiegu zespołu jelita drażliwego.

Na podstawie wywiadu i badania fizykalnego można podejrzewać przewlekłe zapalenie trzustki. Ze względu na znaczną rezerwę czynnościową trzustki postawienie prawidłowego rozpoznania może być opóźnione nawet o kilka lat. Szczególnie biorąc pod uwagę, że testy oceniające funkcję trzustki dają pozytywne wyniki dopiero przy bardzo znacznym stopniu uszkodzenia miąższu trzustki. Upośledzenie wchłaniania tłuszczów występuje wcześniej niż wchłaniania białka. Chociaż wykazanie upośledzenia wchłaniania tłuszczów jest niecharakterystycznym objawem, stwierdzenie go może wskazywać na niewydolność zewnątrzwydzielniczą trzustki. Obecność widocznych w badaniach obrazowych zwapnień i złogów jest charakterystyczne dla przewlekłego zapalenia trzustki. Inną charakterystyczną zmianą w badaniach obrazowych jest nieregularne poszerzenie głównego przewodu trzustkowego i jego gałęzi. W przebiegu choroby oznaczenie stężenia enzymu trawiennego amylazy w surowicy krwi i w moczu daje zmienne wyniki. Może być nieco zwiększone, ale często też jest prawidłowe. Z tego względu badanie to, nie ma ani znaczenia diagnostycznego, ani prognostycznego.

Duże znaczenie w diagnostyce ma wykonanie ultrasonografii i tomografii komputerowej, co pozwala na bezpośrednie uwidocznienie trzustki. Ultrasonografia pozwala również na ustalenie przyczyny zapalenia np. kamicy pęcherzyka żółciowego oraz przewodów żółciowych, a także powikłań tej choroby, którymi mogą być np. torbiele trzustki. Specjalistycznym badaniem przeprowadzanym w szpitalu jest wstecznaendoskopowa cholangiografia (w skrócie ECPW), w czasie której za pomocą specjalnego przyrządu wstrzykuje się do przewodu trzustkowego środek kontrastowy, dzięki któremu możliwe jest dokładne zobrazowanie przebiegu i kształtu tego przewodu. Ze względu na inwazyjność tej metody diagnostycznej i możliwość wystąpienia powikłań, zwykle wykonuje się niżej wymienione badania, a ECPW jest zarezerwowana przede wszystkim do przypadków z planowaną interwencją zabiegową.

Leczenie przyczynowe jest tylko możliwe w przypadku autoimmunologicznego zapalenia trzustki. Zastosowanie kortykoterapii powoduje ustępowanie objawów chorobowych, a także zmian stwierdzanych w badaniach obrazowych i testach laboratoryjnych. Stosuje się Prednizon w dawce dobowej 0,5–1 mg/kg masy ciała/dobę przez 4 tygodnie, a następnie dawki zmniejsza się o 5 mg co tydzień. Przez kilka miesięcy zalecane jest stosowanie terapii podtrzymującej. W pozostałych przypadkach możliwa jest tylko terapia objawowa czyli ewentualne zwalczanie dolegliwości bólowych, leczenie cukrzycy i innych zaburzeń metabolicznych, leczenie dietetyczne i zapobieganie niedożywieniu, w tym zakaz spożywania alkoholu i palenia tytoniu. Proszę nie bagatelizować problemu i udać się na wizytę do lekarza. Warto by wykonać szereg badań laboratoryjnych monitorujący obecny stan i przebieg choroby.