Jakie badania powinnam wykonać, by ocenić funkcję trzustki?

Witam! Jestem 24-letnia kobieta. Od kilku lat zmagałam się z bólami w okolicy żołądka, ale w tym roku we wrześniu po silnych bólach całego brzucha, pleców, wymiotach i gorączce okazało się, że mam w woreczku żółciowym pełno drobnych kamieni. Niestety wtedy doszło już do ostrego zapalenia trzustki (mimo, że nie spożywam w ogóle alkoholu, jak również nie mam cukrzycy) i przez 2 tygodnie leżałam pod kroplówkami. Następnie poddałam się zabiegowi usunięciu woreczka żółciowego metodą laparoskopową. Z tym, że po tym zabiegu lekarz stwierdził, że dieta powinna trwać jedynie 2 tyg. Mimo, że nadal unikam ciężkostrawnych pokarmów i tych bogatych w tłuszcz niemal po każdym posiłku miewam silne bóle w okolicy podbrzusza i niestety biegunki (mniej więcej oddaję luźny stolec 3 razy dziennie). Miałam robiony rezonans magnetyczny, który wykazał, że nie ma żadnych złogów w przewodach trzustkowych. Czy można wykonać jakieś badania sprawdzające czy trzustka pracuje dobrze? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Opisane przez Panią objawy sugerują, że rzeczywiście Pani problem nie został rozwiązany poprzez zabieg usunięcia woreczka żółciowego. Proszę jednak pamiętać, że ocena trzustki powinna zostać wykonana u Pani na zlecenie specjalisty gastroenterologa. Warto zatem wybrać się do poradni specjalistycznej i porozmawiać z lekarzem na temat Pani dolegliwości. Wykonywanie badań na własną rękę nie ma sensu po pierwsze ze względu na ich koszt, a po drugie ze względu na fakt, że nie każdy pacjent wymaga wykonania wszystkich badań.
W ramach oceny funkcji trzustki istotne są:
- wywiad rodzinny, urazy jamy brzusznej w przeszłości, choroby towarzyszące, przyjmowane leki,
- badanie fizykalne,
- badania laboratoryjne - ocena CRP, leukocytozy, enzymów trzustkowych, bilirubiny, prób wątrobowych, GGTP czy ocena stężenia gamma globulin,
- testy czynnościowe - bezpośrednie czyli testy stymulacji sekretyną oraz pośrednie czyli ocena dobowego wydzielania tłuszczu z kałem, ocena stężenia elastazy-1 w kale oraz ocena aktywności chymotrypsyny w kale,
- badania obrazowe - USG jamy brzusznej, ECPW, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.