Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 1 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czym mogą być spowodowane powiększone węzły chłonne szyi po wysiłku fizycznym?

Dzień dobry, Chciałabym się zapytać czym mogą być spowodowane powiększone węzły chłonne szyi po wysiłku fizycznym (po kilku dniach a czasem tygodniach od powrotu do aktywności fizycznej). Kiedy pierwszy raz mi się to przytrafiło miałam robione badania wyszło wysokie OB, ale zmalało po kilku dniach a usg węzłów szyjnych wykazało że przeszłam infekcję wirusową. Dodatkowo wykryto mi 2 torbiele na tarczycy, ale wyniki laboratoryjne mam w normie (wszystkie badania na tarczycę, wymaz krwi, morfologia, enzymy wątrobowe). Jednak za każdym razem jak zaczynam intensywniej ćwiczyć to zaczyna mnie po kilku dniach boleć gardło i mam powiększone węzły chłonne i jestem rozbita choć nie mam wysokiej gorączki (37,5) ani żadnych innych objawów .Po 2-3 dniach zazwyczaj wszystko wraca do normy. Czym to może być spowodowane?
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Badania krwi - monocyty

Monocyty są to komórki układu krwinek białych, znajdujące się w szpiku kostnym. Ich wartość określa się na podstawie klasycznej morfologii. Więcej szczegółów wyjawia nam lek. Łukasz Kowalski.

Na podstawie doświadczeń osób trenujących (w tym trenujących zawodowo) z którymi mam kontakt nasuwa mi się na myśl - przetrenowanie. To akurat częste, gdy wraca się po pewnym czasie do treningów z nadmiernym entuzjazmem. Powiększone węzły mogą w tym przypadku świadczyć o stanach zapalnych związanych z mikrourazami po treningach.

Oczywiście, jeśli stan będzie się utrzymywał, należy koniecznie wybrać się do lekarza w celu dokładnej diagnozy.

Ze swojej strony dodam jeszcze, że warto "zdroworozsądkowo" podchodzić do wznawianych treningów. Warto też pamiętać o tym, że wiele przypadków uszkodzeń ścięgien dotyczy właśnie początkujących osób (lub rozpoczynających treningi po przerwach) a nie tylko maksymalnie obciążających swoje ciało zawodowców.

Ziołolecznictwo dysponuje surowcami o działaniu przeciwzapalnym ale trzeba pamiętać, ze byłoby to tylko maskowanie objawów. Należy obserwować organizm, wyjaśnić sytuację (wspomniana już wizyta u lekarza) i podchodzić rozważniej do obciążeń organizmu w trakcie powrotu do ćwiczeń.

Pozdrawiam serdecznie

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy