Czym może być spowodowany brak miesiączki u 18-latki?

Witam , potrzebuje porady , w dość krępującej dla mnie sprawie. A mianowicie chodzi o miesiączkę , a w zasadzie jej brak. Od dłuższego miałam regularnie miesiączkę 7-8 dnia , każdego miesiąca. Boję się , ponieważ miesiąc temu mój chłopak zrobił mi pedding ( tzw. palcówkę) . Podczas tego mój chłopak miał czyste ręce, nie miał na nich nasienia , i nie doszło do wytrysku. Zaraz potem wieczorem dostałam okres. Teraz jest już 17 kwietnia , a ja nadal nie dostałam miesiączki. Owszem ostatnio ubyło mi kilka kilogramów , ale nie zbyt dużo. Mam też trochę stresu, ponieważ martwi mnie brak miesiączki i kilka innych spraw , często boli mnie głowa i gdy cos zjem boli mnie żołądek. Podbrzusze czuję jakbym , za chwilę miała mieć miesiączkę, ale nie zjawia się , częściej tez się wypróżniam. Czy mogę być w ciąży? Czytałam na wielu forach , że to nie jest możliwe skoro nie doszło do wytrysku, a ręce były czyste, ale wolę się upewnić. Czym może być spowodowany brak mojej miesiączki? Jak mogę temu zaradzić?

Redakcja abcZdrowie

Witam, skoro pomiędzy Panią a partnerem nie doszło do stosunku płciowego z penetracją, to ciąża nie jest możliwa. Jeśli chodzi o formę zbliżenia, jaką jest petting, to w przypadku, gdy nie doszło do wytrysku, tym bardziej nie ma powodu do zmartwień. Oczywiście, jeśli czuje się Pani zaniepokojona można wykonać test ciążowy. Po około 10 dniach od stosunku pokaże prawidłowy wynik, który z pewnością Panią uspokoi. Proszę pamiętać, że brak okresu to nie tylko ciąża – przyczyn może być wiele, a do najczęstszych należy: stres, dieta, stosowanie leków (np. antybiotyków). Czasem problemy z opóźniającą się miesiączką mają podłoże hormonalne – wówczas należy udać się do ginekologa w celu przeprowadzenia diagnostyki. O innych przyczynach może Pani przeczytać w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu. Jeżeli miesiączka nie pojawi się u Pani w przeciągu najbliższych dni, sugeruję konsultacje ginekologiczne – czasem odnalezienie problemu nie jest łatwe i może wymagać badania ginekologicznego oraz np. badania USG, ale warto podjąć odpowiednie kroki jak najszybciej. Kilka słów o leczeniu tego zaburzenia odnajdzie Pani również tu: https://portal.abczdrowie.pl/brak-miesiaczki. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.