Czym może być taka zmiana na wewnętrznej stronie dłoni?

Dzień dobry. Przeszło dwa miesiące temu zauważyłam na wewnętrznej stronie dłoni taka zmianę https://i.imgur.com/rgfp3xE.jpg Jest twarda, grudkowata j nie boli. Od tej pory nie zmieniła wyglądu ani wielkości. Bardzo proszę o sugestie, co to może być. Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Należy podkreślić, że zmiany skórne nie zawsze muszą oznaczać czegoś niepokojącego, aczkolwiek powinny być skontrolowane.

Stan zdrowia skóry, jak i wszystkie powstające zmiany oddają na zewnątrz to, co dzieje się w środku w organizmie. Bardzo często przy wielu chorobach przewlekłych, jak: schorzenia autoimmunologiczne, cukrzyca, czy choroby tkanki łącznej, mogą tworzyć się liczne zmiany o różnej wielkości i kształcie.

Trudno jest z racji odległości jednoznacznie ocenić rodzaj i charakter wspomnianej zmiany. Możliwe, że jest ona spowodowana czynnikami alergicznym lub kontaktem ze środkiem czyszczącym silnie uczulającym. Istnieje również przypuszczenie, że może to być atopowe zapalenie skóry. Bardzo ważne jest, czy w innych partiach ciała również wystąpiły zmiany.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem dermatologiem, który po dokładnej analizie zmiany zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/atopowe-zapalenie-skory

https://portal.abczdrowie.pl/alergie-skorne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.