Czym są spowodowane problemy z erekcją w młodym wieku?

Witam Państwa. Mam 23 lata. Pierwsze niepokojące objawy zauważyłem rok temu. Poznałem dziewczynę, minęło sporo czasu nim odbył się mój i jej jednocześnie pierwszy raz. Jednak jakaś bliskość do tego czasu istniała. Nakręcony musiałem robić to sam i chyba było to częściej niż dotychczas. Pewnego dnia zauważyłem, że mój członek jest jakby przemęczony, zwiotczały, zbity, w stanie spoczynku. Dałem mu odpocząć. Z biegiem 2 miesięcy wszystko wróciło do normy (w czasie tych 2 miesięcy brałem dwa razy antybiotyki - kleszcz, przeziębienie, miałem wrażenie, że po nich było lepiej z erekcją). Do tego czasu wszystko było ok, tj. do czerwca tego roku. Znów nakręcony zrobiłem to sam trzy razy w ciągu dnia z myślą, a jednocześnie ze strachem i myślami, iż na szczęście mi to minęło. No i na drugi dzień czuje, że znów jest coś nie tak. Zbiegło się w tym czasie rozstanie, lekkie zmarznięcie (głównie stopy), a także ból kręgosłupa (delikatny uraz z gry w piłkę, ledwo odczuwalny w odcinku lędźwiowym). Od tego czasu nie jest do końca tak, jak powinno być. Mój członek sprawia wrażenie przemęczonego. Jest zbity, dość chłodny, a także przykurczony. Nie jest "gąbczasty" w spoczynku, a erekcje nie są takie mocne jak wcześniej. Ciągnie się to już dosyć długo. Dodam jeszcze, że miałem parę lat temu mały epizod z nerwicą, rozstanie mocno przeżyłem, teraz jeszcze kłopoty z nim... Powoli i to załamanie zaczyna wracać. O dziwo, kiedy nie robiłem tego przez jakiś czas (3 dni) czułem ponownie tę rządzę, a członek reagował tak, jak powinien. Erekcja była pełna i szybka. Po rozładowaniu znów wszystko wróciło do niepokojącego stanu. Dodam jeszcze tylko, że poranne erekcje występują, lecz są słabsze. Proszę o pomoc i przepraszam za tak dużą ilość tekstu.
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dziękujemy za zadanie pytania.
Zaburzeniami erekcji określa się sytuację kiedy mężczyzna nie jest zdolny do osiągnięcia i / lub utrzymania wzwodu w stopniu wystarczającym do odbycia satysfakcjonującego stosunku.
Zaburzenia erekcji bywają przewlekłe. Przedłużający się problem odbija się na ogólnym zdrowiu pacjenta, a szczególnie jego sferze emocjonalnej.
Przyczyn zaburzeń erekcji jest wiele i wynikają one zarówno z czynników fizycznych, jak i psychicznych.
Przyczyny organiczne, dotyczące ok. 80% przypadków, są związane z
- nieprawidłowościami i uszkodzeniami naczyń i ciał jamistych prącia
- niektórymi zaburzeniami neurologicznymi i hormonalnymi
- chorobami (np. cukrzyca, stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, nerek)
- zabiegami chirurgicznymi na gruczole krokowym
- przyjmowaniem leków (m.in. przeciw nadciśnieniu tętniczemu, przeciwdepresyjnych, uspokajających, diuretyków) oraz narkotyków
- paleniem tytoniu i nadużywaniem alkoholu.
Warto pamiętać, że kłopoty z erekcją mogą towarzyszyć każdej chorobie (nawet przeziębieniu), która przejściowo powoduje u mężczyzny zmęczenie i osłabienie.
Natomiast przyczyny psychogenne wiążą się z ośrodkowym blokowaniem mechanizmów erekcji powstającym bez urazów fizycznych, takimi jak np.:
- lęk przed niezdolnością do odbycia stosunku
- niska samoocena (w odniesieniu do własnej osoby i oceny swojej pracy)
- problemy w istniejącym związku, np. ochłodzenie uczuć, poczucie winy, itp.
- zahamowania w odniesieniu do aktu seksualnego, spowodowane np. poprzednimi złymi doświadczeniami
 lęk przed posiadaniem dzieci lub zarażeniem się chorobą weneryczną.
Obecnie uważa się, że pomiędzy 70 a 80% przypadków zaburzeń erekcji związane jest z innymi schorzeniami np. miażdżycą, cukrzycą, zabiegami chirurgicznymi na gruczole krokowym i lekami. Natomiast zaburzenia o podłożu psychologicznym są bardziej charakterystyczne dla młodszych pacjentów.
Czynniki ryzyka:
- Hormony - Po 40 roku życia obniża się poziom testosteronu, co wiąże się ze zmniejszeniem zainteresowania seksem.
- Rak prostaty i inne schorzenia gruczołu krokowego - Nowotwory i operacje prostaty oraz operacje w obrębie jelita grubego mogą także być przyczyną wystąpienia kłopotów z erekcją.
- Leki - Prawie jedna czwarta przypadków wystąpienia kłopotów ze wzwodem spowodowana jest przez leki, np. leki obniżające ciśnienie (leki moczopędne, beta blokery), leki na chorobę wrzodową żołądka, chemioterapia i większość leków przeciwdepresyjnych. Na szczęście w większości przypadków objawy ustępują po odstawieniu leczenia.
- Urazy - Urazy rdzenia kręgowego i miednicy (złamania) mogą być przyczyną zaburzeń erekcji.
- Palenie papierosów i picie alkoholu - Długoletnie palenie papierosów powoduje zaburzenia przepływu naczyniowego i powstanie miażdżycy. Alkohol w małych ilościach pomaga w osiągnięciu wzwodu, ale w większych go utrudnia.
- Starzenie - Starzenie się organizmu powoduje zaburzenie przepływu krwi przez ciała jamiste prącia. Po osiągnięciu orgazmu znacznie wydłuża się czas potrzebny do osiągnięcia kolejnej erekcji.
- Czynniki psychologiczne - Każdy czynnik stresogenny może być przyczyną poważnych zaburzeń seksualnych. Pobudzenie i depresja stanowią czynniki bezpośrednio związane z zaburzeniami erekcji.
- Inne czynniki - Spośród innych czynników można przykładowo wymienić wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie, utratę pracy czy zbyt małe zarobki.
Jedynie lekarz, po zbadaniu i zebraniu wywiadu jest w stanie prawidłowo ocenić przyczynę problemów i właściwie zlecić ewentualne leczenie.
Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czym są spowodowane problemy z erekcją?

Dzień dobry, piszę w imieniu męża. Ma 40 lat i od pewnego czasu zaburzenia erekcji, które postępują. Mąż twierdzi, że ostatnio nie ma nawet takiego popędu płciowego jak dawniej. Jest jeszcze jedna rzecz, trochę wstydliwa. Mianowicie długość jego członka zmniejszyła się, czy można coś na to poradzić? Dodam, że leki dostępne bez recepty już stosował i chwilowo była poprawa, ale nie na długo. Proszę o odpowiedź co dalej robić.
ponad rok temu

Witam!

Jeżeli problem się utrzymuje już jakiś czas, to proponowałabym, abyście udali się do lekarza lub seksuologa. Należałoby sprawdzić, czy zaburzenia erekcji mają podłoże fizjologiczne. Jeżeli badania wykażą, że wszystko jest w porządku to należałoby zastanowić się nad czynnikami psychologicznymi, które mogą powodować zaburzenia. Proszę się zastanowić, czy ostatnio mąż nie był poddany działaniu czynników stresujących. Również przebyte ostatnio choroby lub infekcje mogą przyczyniać się do zaburzeń erekcji (należy wspomnieć o tym podczas wizyty u lekarza).

Problemy z erekcją powodować może również częsta masturbacja- warto i to uwzględnić, oczywiście jeżeli ma to miejsce w przypadku Pani męża. Jeżeli problemy natury psychologicznej będą utrudniały współżycie to należałoby zastanowić się nad psychoterapią.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problemy z erekcją podczas stosunku w młodym wieku

Witam, mam 20 lat, niedawno odbyłem pierwszy stosunek z dziewczyną. Niestety mam problem z erekcją, próbowaliśmy 4 razy w ciągu doby, ale nie mogę utrzymać pełnego zwodu, mam go tylko przez jakiś krótki czas. Dziewczyna bardzo mnie kręci fizycznie, poza tym kocham ją nad życie. Jest wyrozumiała, powinna przetrwać te problemy. Szukam przyczyn swojej impotencji, mam nadzieję że da się to wyleczyć. Czy często zdarzają się przypadki nieuleczalnej impotencji w młodym wieku? Czy jedną z przyczyn może być masturbacja w ilości 4-5 razy w tygodniu? Czy jedną z przyczyn może być nadużywanie marihuany (2-3 razy w tygodniu)? Jakiś czas temu paliłem dużo, codziennie praktycznie. Teraz z tego wyszedłem, nie czuję się uzależniony, po prostu od niedawna nie palę wcale. Ponad miesiąc temu miałem zabieg usunięcia stulejki, czy to może mieć wpływ? Czy jazda na rowerze może mieć wpływ na potencje (twarde siodełko, w tym roku przejechane prawie 3000 km)? Nie mam kompleksów na punkcie swojego ciała czy penisa. Wręcz przeciwnie, uważam że zostałem ponadprzeciętnie obdarzony przez naturę. Papierosów nie palę, chodzę na siłownie, mam tylko lekki stres związany z pracą i studiami. Teraz trochę mam stres, boje się że przed kolejnym stosunkiem odbije się to na potencji. Czy dobrym pomysłem jest jednorazowe zastosowanie np. Viagry, żeby podnieść swoje poczucie własnej wartości? Mój plan na poprawienie potencji to lepsze odżywanie, penigra, brak masturbacji, całkowita abstynencja od marihuany, ćwiczenia mięśni Kegla. Niedługo zbadam sobie poziom testosteronu. Czy taki plan jest dobry? Jak długo może trwać leczenie się z tej dysfunkcji? Bardzo proszę o szczegółowe odpowiedzi.

MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Witam! W opisanej sytuacji problemy z erekcją mogą wynikać z kilku czynników takich jak zbyt częsta masturbacja, palenie marihuany, długodystansowa jazda na rowerze oraz czynniki psychiczne. Nadmierna masturbacja zmniejsza napięcie seksualne, co w sytuacjach zbliżenia ma negatywny wpływ na erekcję. Zaprzestanie masturbacji powinno być pierwszym krokiem ku poprawie erekcji. Nadmierny stres przed pierwszymi zbliżeniami jest bardzo dobrym przykładem jak czynniki psychiczne mogą utrudniać osiągnięcie pełnego wzwodu. Odpowiednie nastawienie psychiczne i dialog z partnerem powinny pomóc w tej sytuacji. Opisany plan działania jest bardzo dobry. Na razie proponuję jednak wstrzymać się z badaniami hormonalnymi, gdyż taka przyczyna jest w tej chwili mniej prawdopodobna. Po kilku tygodniach stosowania się do założonych celów powinien odczuć Pan poprawę. Jednorazowe stosowanie sildenafilu powinno być ratunkiem gdy zaplanowane postępowanie nie przyniesie efektów, a więc dopiero po ewentualnej diagnostyce i wykluczeniu wszystkich możliwych przyczyn. Odpowiadając na pozostałe pytania: operacja stulejki nie powinna mieć wpływu na potencję, wg aktualnych badań palenie marihuany wpływa negatywnie na wiele aspektów życia seksualnego mężczyzny - prowadzi do obniżenia ilości i pogorszenia jakości nasienia oraz zaburzenia potencji, długodystansowa jazda na rowerze wpływa negatywnie na potencje (u wielu zawodowych kolarzy stwierdzono zaburzenia erekcji). Podsumowując, w opisanej sytuacji problemy z erekcją mogą wynikać z kilku czynników. Jako, że długodystansowa jazda na rowerze jest zachowaniem prozdrowotnym dla układu krążenia, trudno zalecać jej ograniczenie, jednakże z punktu widzenia Pańskiego problemu dobrze byłoby gdyby ograniczył Pan to hobby, aby wyeliminować także ten dość prawdopodobny czynnik ryzyka zaburzeń erekcji. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty