Depresja i myśli samobójcze u 27-latki

witam mam depresje i strasznie mi sie przytylo z tego powodu czuje sie jeszcze gozej nagle stracilam zupelie poczucie wlasnej wartosci a do tego blache sprawy wyprowadzaja mnie z rownowaki . mam wiec takie pytanie jak dlugo trwa depresja ? kiedy bede gotowa by wrocic do pracy ? co zrobic bym zaczela czuc sie lepiej i przestala yslec o samobojstwie

Pisze Pani o depresji i związanym z tym wzrostem masy ciała, jednak bez informacji czy przyjmuje Pani leczenie przeciwdepresyjne, czy nie. Faktycznie depresji towarzyszy ryzyko przytycia, co wiąże się z samą chorobą, z depresyjnymi zmianami stylu życia (np. mała aktywność i niekorzystne nawyki żywieniowe) lub ze stosowanym leczeniem. Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą powodować przytycie, dlatego unikamy ich u osób, które maja nadwagę, skłonność do przybierania na masie lub po prostu obawiają się otyłości. Istnieje szereg innych leków, które takiego potencjału nie mają. Odpowiedź na pytanie jak długo może trwać depresja jest trudna, gdyż w niektórych łagodniejszych przypadkach można liczyć na samoistne ustąpienie objawów, jednak zwykle do uzyskania poprawy konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Farmakoterapię prowadzi się w zindywidualizowany sposób, tak aby jak najszybciej uzyskać całkowite ustąpienie objawów, a potem kontynuuje się leczenie podtrzymujące, trwające 6-12 miesięcy. U niektórych chorych wskazana bywa bezterminowa farmakoterapia. W tym miejscu ważne jest aby zauważyć, że większość nowoczesnych leków przeciwdepresyjnych cechuje się satysfakcjonującym bezpieczeństwem i pacjenci mogą w razie konieczności przyjmować je przez wiele lat. Brak remisji po adekwatnym leczeniu farmakologicznym depresji jest wskazaniem do weryfikacji rozpoznania i do uwzględnienia innych czynników ryzyka. Czasami konieczne są modyfikacje farmakoterapii lub dołączenie psychoterapii. Obecnie, przy starannej diagnostyce i intensywnym leczeniu, u większości chorych na depresję można uzyskać zadowalające wyniki leczenia, z zachowaniem optymalnego bezpieczeństwa.