Depresja i nadużycia alkoholu u 27-latka

Jak mogę pomóc mojemu bratu (27lat)? Lekarz stwierdził u niego przewlekłą depresję, ale nie leczy się, ma inne mocne zaburzenia emocjonalne, pije (alkohol) i obawiam się, że kiedyś coś sobie zrobi? Co zrobić, żeby chciał się zauważyć swój problem i się leczyć?

Mgr Adam Horak Psycholog

Zauważono, że epizodowi depresji u mężczyzn często towarzyszy nadużywanie alkoholu przez nich. Jest to typowo męski i dramatyczny w skutkach sposób przeżywania depresji lub uzależnienia od alkoholu przez przedstawicieli tej płci. Zażywanie leków antydepresyjnych wiąże się z koniecznością odstawienia alkoholu, czego Pani brat raczej, niestety, może nie zaakceptować. Na szczęście wybór leków antydepresyjnych dziś jest duży i można je naprawdę trafnie dobrać, nawet w przypadku pacjentów uzależnionych od alkoholu. Farmakologiczne leczenie depresji powinno być połączone z psychoterapią. W opisanej sytuacji jedyne co mogłaby Pani sensownie zrobić, to zastanowić się nad własnymi problemami w relacji z bratem. Spróbować ustalić granice, gdzie zaczynają się i kończą problemy Pani i brata. Dokładna identyfikacja tzw. granic systemu rodziny i świadoma ich akceptacja jest dobrym sposobem na uniknięcie tzw. współuzależnienia. Współuzależnienie przede wszystkim zagraża małżonkom i najbardziej troskliwym krewnym osób już uzależnionych. Może dobrze by było skorzystać z wsparcia grupy terapeutycznej dla osób w Pani sytuacji, jeśli by Pani to odpowiadało. Jest takie chińskie przysłowie: „Możesz doprowadzić konia do wodopoju, ale nie możesz sprawić, aby się napił” Dotyczy również pomagania innym, nawet w rodzinie.