Depresja i stosowanie Sertraliny

Witam,lecze się u prywatnego psychiatry. Mam sertraline. Po 3 miesiącach jej brania odczuwam poprawe i czuje się jak przed atakiem depresji. Ale po ostatniej wizycie okazało sie ze musze ja brać jeszcze co najmniej rok. To naprawde konieczne? Czy trafilam na naciągacza?

Witam... bardzo dziękuję, że zechciała Pani szczerze napisać o swoich wątpliwościach. To ważne, żeby nie zostawać z tymi wątpliwościami i obawami samotnie. Nie znam Pani stanu zdrowia, nie znam Pani lekarza, trudno więc żebym oceniał czy opiniował Pani leczenie czy wyrwane z kontekstu wypowiedzi. W moim odczuciu ma Pani do wyboru dwie drogi - dwa sposoby zachowania. Pierwszy to porozmawiać o swoich wątpliwościach z lekarzem leczącym - zapytać dlaczego Pani terapia musi trwać tak długo i posłuchać spokojnie co odpowie. Gdyby panią "zbył" - odpowiedział "na odczepnego" "byle co" - zawsze może Pani powiedzieć o swoim odczuciu zlekceważenia i prosić o poważne potraktowanie i rzetelne wyjaśnienie przebiegu leczenia. Jeżeli to co Pani usłyszy nie zadowoli Pani. może Pani skorzystać z opinii innego lekarza, któremu zdecyduje się Pani zaufać. Warto jednak wtedy szczerze powiedzieć mu o dotychczasowym przebiegu leczenia i swoim niezadowoleniu z opieki jaką Pani uzyskała. W psychiatrii nie obowiązuje "rejonizacja" - może Pani pojechać do lekarza w innej miejscowości - jeżeli uzna to Pani za konieczne. Może też Pani od razu skorzystać z konsultacji lekarza w innym ośrodku - w dziale informacji NFZ powiedzą Pani, gdzie, w Pani okolicy, najkrócej oczekuje się na spotkanie z psychiatrą. Taka jest moja porada. Proszę nieustępliwie wyjaśniać swoje wątpliwości. To się Pani należy.Trzymam kciuki za powodzenie Pani działań i pozdrawiam.

Witam serdecznie,
jestem psychologiem i psychoterapeutą,więc mogę jedynie sugerować,żeby podjęła Pani równoległe leczenie psychoterapią ,gdyż samo poprawienie nastroju dzięki lekom może być równoznaczne z uzależnieniem,bez własnego udziału w procesie zmiany.Psychoterapia działa bowiem na przyczynę depresji a leki na jej objawy.Nie wiem,na ile sytuacja w jakiej się Pani znajduje nie stanowi przyczyny choroby,więc jeśli lekarz bierze to pod uwagę -to dobrze.Jeżeli jednak stosuje wyłacznie farmakologię,mozna przemyśleć zmianę lekarza na takiego,który ma równoczesne przygotowanie do psychoterapii/można zapytać/.Takie są nowoczesne metody postępowania,ale wybór jest w Pani rękach.

Jeśli nie ma się zaufania, niezależnie czy słusznie czy niesłusznie, to lepiej zmienić lekarza. Zmiany lekarza nie są dobre, ale zaufanie jest ważniejsze.
Leki antydepresyjne stosuje się różnie długo, czasami bardzo długo i nie można się na ten temat internetowo wypowiadać, sprawa indywidualna.
Pozdrawiam. JW