Jaki lekarz leczy depresję i schizofrenię?

witam mam brata u którego z twierdzili dwukrotnie depresje a dwukrotnie schizofrenie , i po tych wszystkich epizodach ma ciężko wrócić do życia które wiódł wcześniej , gdzie przypuszczam że pani stwierdzi że jestem przewrażliwiony na temat brata ,i tutaj jest mój problem szukam lekarza który go dobrze zdiagnozuje , bo ja go dobrze znam ?

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Zarówno leczeniem depresji jak i schizofrenii zajmuje się psychiatra. Dobrze by było by leczeniem zajmował się jeden lekarz a nie był zmieniany. Co do wyboru konkretnego specjalisty należy wziąć pod uwagę z którym lekarzem brat będzie się dobrze czuł. Któremu zaufa i będzie w stanie powiedzieć co się dzieje, jak się czuje. Rozumiem że może się pan czuć zagubiony gdy pojawiają się różne diagnozy. Może być też tak że diagnozy następują w zależności od tego które objawy obecnie przeważają. Warto znaleźć kogoś do kogo będzie się czuć zaufanie.
Beata Szymik

Dzień dobry.

Diagnozą i leczeniem schizofrenii zajmują się lekarze-psychiatrzy. Oni też mogą dokonać diagnozy innych dolegliwości - w tym wypadku również depresji.

Pozdrawiam.

Powinien się tym zająć lekarz psychiatra, sprawdzony, zaufany- lepiej znaleźć jednego takiego lekarza i kontynuować u niego leczenie niż korzystać z pomocy wielu (wtedy jest większa szansa błędnej diagnozy, gdyż kolejny lekarz zaczyna od początku i może koncentrować się na objawach, które aktualnie przeważają, a nie zawsze daje to pełny obraz). Pozdrawiam,
Justyna Owczarek- Skoneczna

Witam
Oczywiscie jeden lekarz zajmuje sie leczeniem schizofrenii i depresji jest to lekarz psychiatra. Najlepiej , gdyby od poczatku prowadził brata jeden specjalista, do ktorego brat miałby zaufanie i potrafił mu wszystko powiedziec jakie ma samopoczucie, jakie objawy, kiedy sie zaczynaja objawy, jak długo trwaja. Diagnoza pewnie rozniła sie dlatego , ze inne objawy brano pod uwage, w zaleznosci od momentu w jakim pozostawał brat
Pozdrawiam ciepło
Anna Reklewska terapeuta