Diagnoza depresji na pierwszej wizycie u psychiatry

Witam Czy psychiatra może po pierwszej wizycie rozpoznać czy pacjent cierpi na depresję. Najogólniej występuje większość objawów charakterystycznych dla tej choroby min. Izolacja w kontaktach z ludźmi, brak chęci do życia, obniżony nastrój i wiele innych. Czy depresję można całkowicie wyleczyć i czy istnieje możliwość nawrotu choroby?...

Witam. Podczas pierwszej wizyty możliwość diagnozy zależy od stanu pacjenta, wywiadu. Biorąc leki, stosując się do zaleceń lekarza i korzystając z pomocy psychologa można wyleczyć się z depresji. Natomiast możliwość nawrotu istnieje zawsze. Zależy to m.in. od cech samego pacjenta, skuteczności terapii, jest to kwestia bardzo indywidualna.

W przypadku jednoznacznego obrazu klinicznego i dokładnego badania psychiatrycznego, możliwe jest rozpoznanie depresji na pierwszej wizycie. Niemniej jednak na dalszych etapach leczenia staramy się analizować czy to rozpoznanie jest optymalne. Adekwatne leczenie depresji pozwala na uzyskanie remisji u zdecydowanej większości pacjentów, jednak depresja bywa chorobą nawracającą. Po pierwszym epizodzie ryzyko to wynosi około 30%, po drugim - 60%, a po trzecim 90%. Oczywiście są to dane statystyczne i w przypadku każdego pacjenta indywidualnie oceniamy to ryzyka, tak aby adekwatnie wdrażać metody profilaktyczne po uzyskaniu remisji.