Dieta a aktywność gruczołów łojowych

Jakie produkty zażywać aby ograniczyć aktywność gruczołów łojowych?

Proszę ograniczyć ilość spożywanego białka oraz tłuszczu zwierzęcego, składniki te powodują większe wydzielanie się potu oraz wzmagają jego przykry zapach. Unikaj dań mięsnych, zwłaszcza smażonych, zawiesistych sosów, zrezygnuj ze śmietany, mleka krowiego oraz tłustych serów pleśniowych. Z nabiału wybieraj napoje mleczne fermentowane o smaku naturalnym i białe sery.

Pocenie się wzmaga również kofeina oraz alkohol. Napoje te powodują przyspieszenie krążenia krwi i powodują wzrost temperatury ciała, stąd też wzmagają potliwość. Eliminując lub ograniczając te napoje koniecznie zastąp je wodą mineralną oraz naparami ziołowymi. W czasie upałów wypijaj przynajmniej 2 litry płynów. Szczególnie pomocne mogą być napary z mięty, pokrzywy, szałwii i wierzby białej. Zrezygnuj z tych, które działają napotnie i potęgują dolegliwości – tak działa ziele z lipy, czarnego bzu, a także herbata z dodatkiem korzenia imbiru.
Cebula, por i czosnek powodują, że woń potu jest przykra, warto je ograniczyć przygotowując posiłki.
Zrezygnuj z ostrych przypraw, zaleca się ograniczenie spożycia soli i produktów zawierających glutaminian sodu. Dlatego odrzuć wszelkie mieszanki przypraw z dodatkiem soli, a także kostki rosołowe. Do przygotowania posiłków używaj wyłącznie świeżych produktów i ziół.

Problem nadmiernej potliwości spotykany jest także u kobiet ciężarnych i w okresie menopauzy. Jeśli pomimo zmiany nawyków nadmierna potliwość nie daje Ci żyć koniecznie udaj się do lekarza.

pozdrawiam
Justyna Marszałkowska-Jakubik
t. 600-376-913
Centrum Dietetyczne Prolinea