Dieta dla nastolatki - jaką zastosować?

Mam 16 lat, przy wzroście 173cm ważę 67kg (wiem, że nie wykraczam ponad normę ale czuję się co raz gorzej). Moja aktywność fizyczna jest bliska zeru- tzn. ćwiczę tylko 3 razy w tygodniu na w-f. Nigdy wcześniej się nie odchudzałam bo dotąd miałam bardzo wysoką samoocenę ale od pewnego czasu czuję się ze sobą źle, a moja samoocena znacznie spadła. Wiem na pewno że w rodzinie nikt nie miał nadwagi. U lekarza nie byłam nigdy ale myślę że mój problem z wagą wiąże się z siedzącym trybem życia i ciągłym podjadaniem. Nie potrafię się zmotywować do działania, nie wiem jak. Być może na moją wagę wpływają też sterydy które biorę z powodu leczenia astmy. Ciężko określić mój dzienny jadłospis. Jem wszystko co wpadnie mi w ręce. Bez określonych pór posiłków i ilości kalorii. Jestem w stanie zjeść 4600 kcal dziennie. Potrzebuję diety przy której poprawi mi się samopoczucie, będę miała ładniejszą skórę, cerę, zrzucę ok 8 kg poprawię trochę swoją kondycję. Bardzo proszę o pomoc z ułożeniem planu diety i cwiczeń.
16 LAT ponad rok temu

Witam,

Być może popełniasz błędy o których nie zdajesz sobie sprawy np. jesz zbyt rzadko. Zanim zaczniesz stosować jakąkolwiek dietę zapoznaj się ze zdrowymi nawykami żywieniowymi i do nich się zastosuj http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka oraz http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki Nie powinnaś stosować popularnych diet odchudzających, których skutkiem jest efekt jojo i niedobory pokarmowe, a także w wieku przypadkach zaburzenie wzrostu i dojrzewania.

Dodatkowo zacznij wykonywać ćwiczenia na te partie ciała, które chcesz zredukować. Ćwicz co najmniej 45 minut 3 razy w tygodniu. Wykonuj ćwiczenia naprzemiennie – siłowe 15 minut i aerobowe 30 minut (rower, jogging, pływanie). Dzięki ćwiczeniom tlenowym (aerobowym) spalanie tkanki tłuszczowej będzie skuteczniejsze. Ćwiczenia znajdziesz na naszej stronie www.abccwiczenia.pl
Pamiętaj, że efekty będą widoczne po kilku miesiącach, ale tylko wtedy, gdy połączysz ćwiczenia z prawidłowym odżywianiem.

Pozdrawiam.