Witam serdecznie,
Nie podała Pani wzrostu dziecka, a przydałoby się też to również do pełnej analizy sytuacji. Waga dziecka znajduje się przy 75 centylu co oznacza, że jest w wąskiej normie, więc rozwija się prawidłowo. Warto kontrolować zarówno wzrost i wagę dziecka za pomocą siatek centylowych: http://siatkicentylowe.edziecko.pl/ , co pomoże zauważyć nieprawidłowości, jeśli takie by się pojawiły. Przede wszystkim dziecko powinno jeść wartościowo produkty (warzywa, chude mięso i ryby), a nie zwiększać masę ciała na czas - wystarczyłoby, że Pani dziecko teraz ważyłoby 14 kg, a już oznaczałoby to, że ma nadwagę i należy kontrolować ilość posiłków. Oczywiście rodzic wybiera, co i kiedy będzie jadło dziecko, ale to one decyduje ile danego posiłku zje. Aby zmniejszyć ryzyko grymaszenia nie podajemy jedzenia, kiedy dziecko jest zmęczone i senne. Poza tym dziecko powinno zacząć jeść, co najmniej 15 minut od podania dania, a skończyć w ciągu 30 minut. Przede wszystkim nie rozpraszamy uwagi zabawkami, bajkami czy innymi rzeczami - posiłek ma być zjedzony w gronie rodzinny (można przystawić krzesełko z dzieckiem do stołu, tak żeby uczyło się jedzenia o danej porze z wszystkimi). Posiłki podajemy w odstępie 3-4 godzin oraz zachęcamy dziecko do samodzielnego jedzenia. Nowe produkty mogą być podawane nawet 10-15 razy, zanim dziecko je zaakceptuje, ale jeśli mimo tylu prób dziecko odrzuca produkt (np. brokuła) to nie zmuszamy go do jego jedzenia. Bardzo ważne jest poświęcenie uwagi co do zwartości cukru w diecie (zawsze czytamy etykiety) może to odebrać apetyt dziecku.
W Pani jadłospisie wymieniłabym tylko te smażone jajko na gotowane na twardo lub miękko; ewentualnie jajko po wiedeńsku. Ilość karmienia piersią to 2-3 razy dziennie. Proszę zwrócić uwagę, że dziecko praktycznie cały czas je, więc nie ma potrzeby wmuszać w niego jeszcze więcej jedzenia, bo to niepotrzebnie spowoduje problemy z wagą.
Tak, jak pisałam warto kontrolować wagę i wzrost dziecka z siatkami centylowymi, wprowadzać nowe produkty i starać się obserwować dziecko.
Zapraszam także na stronę naszej poradni dietetycznej www.kalorynka.pl, gdzie znajdzie Pani ciekawe materiały na temat zdrowej diety.
Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann
www.kalorynka.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dieta właściwa dla 9-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Dieta dla 9-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Złamanie żuchwy a dieta płynna – odpowiada Mgr Aleksandra Józwik
- Nadwaga u 18-miesięcznego dziecka – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Dieta dla 5-latki – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Niechęć do mleka u 10-miesięcznego dziecka – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Żywienie 4-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Żywienie dziecka w wieku 6 miesięcy – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Dieta 10-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Natalia Mogiłko
- Żywienie dziecka 13-miesięcznego – odpowiada Ewa Kozłowska
artykuły
Przepisy dla niemowląt
Niemowlęta można karmić na dwa sposoby. Pierwszy t
Dieta niemowlaka - karmienie piersią, mleko modyfikowane, rozszerzanie diety niemowlaka, zasady, alergia pokarmowa
Dieta niemowlaka jest kwestią niezwykle ważną. Nie
Baby-led weaning - jak karmić niemowlę metodą BLW?
Baby-led weaning (BLW) to metoda odstawiania dziec