Dieta dla 5-latki

Witam. Moja córcia jest chorowitym dzieckiem, w okresie jesienno-zimowym można powiedzieć, że choruje cały czas, co wiąże się z siedzeniem w domu i brakiem ruchu. Przyjmuje ogromne ilości syropów i innych leków. Monika przy wzroście 123 cm waży 30 kg i ma ogromny brzuszek. Robiłam badania moczu pod kątem zatrzymywania wody w organizmie, ale wyniki ma bardzo dobre. Nie jada chipsów, nie pije coli ani soków, jej ulubiony napój to woda mineralna (od czasu odstawienia od piersi). Czasem pozwalam jej zjeść kawałek czekolady czy ciastko. Niestety, moje dziecko uwielbia ziemniaki z buraczkami i schabowe (ziemniaków nie polewam żadnym sosem ani tłuszczem), jeżeli chodzi o zupy, to toleruje tylko rosół i pomidorową. Jeżeli chodzi o owoce i warzywa, to mogę powiedzieć, że jada je z chęcią, choć bardzo rzadko. Uwielbia kluski i makarony, jada białe pieczywo, sery. Chciałabym prosić o pomoc w dobraniu odpowiedniej diety, dzięki której mogłaby schudnąć.
ponad rok temu

Witam!

Waga Pani córki jest na ponad 95 centylu - oznacza to, że ma nadwagę. Dieta dla małego dziecka powinna być bardzo indywidualna oraz odpowiednio skomponowana. Proponuję udać się do dietetyka, który wykona Pani córce pomiar składu ciała oraz pomoże ustalić błędy w żywieniu, a także dobrać odpowiedni jadłospis.

Z mojej strony proponuje zwrócić uwagę na ewentualne błędy żywieniowe.
1. Powinno się spożywać 4-5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny - także dzieci. Proszę jednak zwrócić uwagę na to, że każdy spożywany produkt między głównymi posiłkami jest również traktowany jako posiłek.
2. Proszę nie namawiać dziecka do jedzenia, podczas gdy nie jest głodne.
3. Posiłki powinny być spożywane powoli, przy stole, bez „towarzystwa” telewizora.
4. Najlepiej spożywać posiłki wraz z rodziną.
5. Podawać dziecku świeże i zdrowe produkty pełnowartościowe.
6. Produkty nie powinny być smażone (np. schabowe), ale pieczone, duszone czy gotowane.
7. Proszę zastąpić biały chleb pieczywem pełnoziarnistym lub grahamem.
8. Proszę podawać dziecku jak najwięcej warzyw - 5 porcji w ciągu dnia.
9. Zamiast słodyczy można podawać córce suszone owoce, kisiel własnej roboty czy świeży owoc.
10. Proszę próbować dawać córce różne potrawy i produkty, jeśli nie zechce ich teraz, być może chętnie zje je za jakiś czas.
11. Proszę codziennie wychodzić z dzieckiem na spacery.
12. Powinno się ograniczyć dziecku czas spędzany przed telewizorem czy komputerem.

Pozdrawiam.