Witam serdecznie,
na pewno warto o tym problemie porozmawiać z pediatra lub gastroenterologiem dziecięcym. Przyczyny zaparć mogą być różne. Proszę zapoznać się z artykułem:
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia-u-dzieci
Należy stosować dietę rozluźniającą. Unikać produktów zapierających: biały ryż, jasne pieczywo, kluski, naleśniki itp., banany, jagody, kakao, czarna herbata, gotowana marchew.
Na śniadanie lub kolację gotować kasze np. jaglaną i owsianki z dodatkiem suszonych owoców (śliwki, moreli, żurawiny), miodu i mielonych nasion np. siemienia. Zupki lub obiadki z brokułem lub buraczkiem, kaszami lub soczewicą. Do zupki dodać łyżeczkę oleju lnianego. Podawać surowe tarte owoce np. jabłko, gruszkę lub soki z tych owoców. Do kasz można dodawać owoce z pestkami, jak np. maliny. Można wycisnąć w sokowirówce sok z jabłka i buraczka. Proszę nie zapominać o piciu wody, herbat ziołowych i owocowych.
Pomocne będą probiotyki dla dzieci oraz fermentowane produkty mleczne.
Pozdrawiam.
Witam serdecznie!
W przypadku zaparć należy zwiększyć ilość produktów bogatych w błonnik oraz ilość wypijanych płynów.
Proponuję wprowadzić napój z przegotowanej wody z miodem (jego temperatura powinna być ciepła -- nie gorąca i nie zimna) i podawać go dziecku rano przez pierwszym posiłkiem (około pół godziny) oraz popijać tak samo dwa,trzy razy w ciągu dnia. Warto też pić wodę, herbatki ziołowe, kompoty domowej roboty (najlepiej z suszonych owoców), ale unikać słodzonych cukrem napojów.
Produktami bogatymi w błonnik są świeże warzywa i owoce oraz produkty zbożowe -- dlatego np. białe pieczywo dobrze jest zastąpić chociażby pieczywem graham. Dobrze jest też przemycać w potrawach otręby (łyżeczkę do herbaty można dodać do zupki lub drugiego dania).
Ale zawsze należy pamiętać, że im więcej błonnika w jadłospisie, tym więcej płynów powinno się wypijać! W przeciwnym razie zaparcia się nasilą.
Przypuszczam, że Pani Córeczka może źle kojarzyć moment wypróżniania się, dlatego jeśli Pani uczy lub rozpoczyna naukę siadania na nocnik, to warto skupić się na nawyku siadania np. rano i wieczorem, aby oswoić ją z tą czynnością.
Pozdrawiam!
Monika Frank, Dietetyk
http://poznan.mojdietetyk.pl/
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jakie produkty powodują zaparcia? – odpowiada Małgorzata Gajewczyk
- Przyczyny i skuteczne sposoby na zaparcia – odpowiada Natalia Ulewicz
- Wypróżnianie raz w tygodniu – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Sposoby na zaparcia u 85-latki – odpowiada Mgr inż. Ilona Olejnik
- Zaparcia u 20-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr inż. Monika Biziel
- Silne zaparcia u 8-miesięcznego dziecka – odpowiada Urszula Forenc
- Spożywanie suchych płatków owsianych a zaparcia – odpowiada Mgr inż. Marta Ścibisz
- Zaparcia a jedzenie – odpowiada Roma Wojtewicz
- Zaparcia a przybieranie na wadze – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co jeść, aby były normalne wypróżnienia? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska