Dieta po operacji okrężnicy dla 80-latka

Witam W tygodniku Świat&Ludzie, przeczytałem taki artykuł: Czosnek chroni też przed rakiem okrężnicy. Czy to oznacza, że wolno mi czosnek – spożywać? Jestem 10 m-cy po operacji – okrężnicy i czuję się znakomicie. Czy mogę się dowiedzieć, czego spożywać mi nie wolno, co wolno?. Co można spożywać z ograniczeniami, np. kawa – wino – piwo? W Poradni Onkologicznej Gl-ce powiedzieli, (w maju), że można systematycznie urozmaicić. Mam 80lat jestem pełnosprawny, dużo spaceruję Pozdrawiam gerty

Dzień dobry,

Prozdrowotne właściwości czosnku znane są od wieków.
W małych ilościach 1-2 ząbki czosnku dziennie nie powinny zaszkodzić i powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Dla osób w podeszłym wieku zalecana jest dieta łatwostrawna http://portal.abczdrowie.pl/dieta-lekkostrawna i ona również zalecana po operacjach na przewodzie pokarmowym. Należy przede wszystkim unikać żywności przetworzonej, konserw, smażonego i pieczonego, a także alkohol ii papierosy.
Wino czerwone gronowe jest dość zdrowe, ale zalecane w małych i ilościach 1-2 lampki w tygodniu. Z herbat zalecana jest zielona (działanie przeciwnowotworowe), oraz 1-2 filiżanki czarnej. Co do kawy to z ekspresu, rozpuszczalna z mlekiem nie powinna zaszkodzić. Nie zaleca się parzonej (z fusami) oraz większe ilości w nadciśnieniu.
Pozdrawiam,
Aneta Kościiołek