Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Dzień dobry,

Przede wszystkim należy unikać produktów ciężkostrawnych, powodujących wzdęcia, przy wyborze potraw należy tez uwzględnić dodatkowe obciążenia jak np: niewydolność wątroby, cukrzycę itp. Dieta powinna być rozszerzana stopniowo ze względu na konieczność adaptacji przewodu pokarmowego po długim okresie odstawienia niektórych produktów w trakcie pobytu na oddziale przeszczepowym.

- przed przygotowywaniem posiłków należy dokładnie myc ręce
- należy zadbać o odpowiednia higienę pomieszczenia, talerzy, sztućców
- 3 miesiące po przeszczepieniu należy stosować dietę ubogo bakteryjną
- nie należy spożywać produktów surowych
- owoców także nie spożywać na surowo
- unikamy potraw smażonych, tłustych, ostrych, alkoholu

To tylko niektóre zalecenia, warto w tej sytuacji skonsultować się ze specjalistą Dietetykiem, który przeprowadzi odpowiednia edukację.

Pozdrawiam i zapraszam
http//www.dietetykmedyczny.com

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty