Dieta przy leczeniu przeciwkrzepliwym

Jestem kobietą. Mam 56 lat. Mam pytanie - jaką dietę powinnam stosować przy leczeniu przeciwkrzepliwym. Od 10 lat przyjmuję  doustne antykoagulanty w zwiazku z wadą zastawki (operacji nie miałam). Co powinnam wykluczyć ze swojej diety? Wskaznik INR mam bardzo zmienny. Proszę o poradę.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Doustne antykoagulanty działają słabiej, jeśli w diecie pacjenta występuje dużo produktów bogatych w witaminę K (np. groszek, kapusta, kalafior, sałata, szpinak, wątróbka, ziarna soi itp.). Nie powinna Pani ponadto spożywać alkoholu.

INR często jest bardzo zmienny. Najlepszą metodą, umożliwiającą właściwe dawkowanie leków, jest zakup domowego urządzenia umożliwiającego pomiar wskaźnika (działa i wygląda podobnie do glukometru). Przyrząd jest jednak bardzo drogi.