Dlaczego 17-miesięczne dziecko nie mówi ze zrozumieniem?

Moj syn ma 17 miesiecy i nic nie mowi ze zrozumieniem. Mowi tylko i duzo po swojemu. Nie pokazuje nic palcem . Jak cos chce to stoi i placze trzeba sie domyslac o co mu chodzi. Jak chce zebym gdzies z min poszla to idzie kawalek zawraca sie i mnie pcha zebym szla. Reaguje na imie i jest z nim bardzo dobry kontakt wzrokowy . Wie co Znaczy slowo ,,nie,, Lubi sie wyglupiac ,duzo sie usmiecha , zaczepia zeby go gonic. Lubi dzieci ale tylko takie jak biegaja i cos robia innych nie zauwaza.

Każde dziecko rozwija się w inny sposób - u jednych szybciej następuje rozwój umiejętności ruchowych, u innych poznawczych, u jeszcze innych werbalnych, etc. Normy rozwojowe mówią o tym, że zrozumiała mowa dziecięca powinna wykształcić się między 16 a 24 miesiącem życia, między 10 a 18 większość dzieci wypowiada się jeszcze niezrozumiale, z intonacją, używa pojedynczych słów. Najprawdopodobniej nie ma większych powodów do obaw, jeśli jednak niepokoi się Pani o swojego syna, najlepiej udać się na konsultację ze specjalistą, który po obserwacji dziecka określi, czy rozwija się ono prawidłowo. W tej sytuacji bardzo ważny jest Pani komfort wynikający z poczucia, że nie ma powodów do obaw - dzieci bardzo dobrze wyczuwają uczucia swoich rodziców, więc tego typu poczucie bezpieczeństwa będzie korzystne z wielu powodów dla całej rodziny.