Czy normalne jest, że dziecko 19-miesięczne nie próbuje mówić?

Chłopiec 19 miesięcy prawie nie mówi. Sporadycznie baba, be, bibi, kiedyś mama i tata ale przestał i już od dłuższego czasu nic. Zwierząt nie udaje, czasami tylko psa w dość specyficzny sposób. Dużo pokazuje palcem i domaga się różnych przedmiotów wydaje przy tym dziwek „yyy”. Nie pokazuje zwierzątek ani przedmiotów w książce. Chcoiaz staram się często mu opowiadać i pokazywać. Umie kilka części ciała ale często je myli. Czasami zakrywa uszy jakby nie chciał słuchać. Nie wiem czy jest to forma zabawy czy coś co go drażni. Żadnych specjalnych emocjo wtedy nie wykazuje. Dużo biega, śmieje się, przytula i łapie kontakt. W większości przypadków rozumie co się do niego mówi. Ale gdy mu czegoś zabraniam uderza głowa np w ścianę, szafkę to co w pobliżu. Martwimnie jego zachowanie, czy powinnam zgłosić się do jakiejś poradni? Ogolnie lubi kontakt z innymi, czasami sam zaczepia. Książek nie pozwala sobie czytać bo zaraz przekręca kartkę za to sam chętnie kartkuję książki i oglada obrazki. Bardzo proszę o radę.

Dzień dobry, oczywiście to jest normalne. Ma jeszcze sporo czasu. Mowa rozwija się u jednych wcześniej u innych później. Proszę też zapytać swoich rodziców (Pani i tata dziecka) kiedy Państwo zaczęli mówić . To pewnie uspokoi Państwa. Widać że syn chce się komunikować . Obecnie robi to w sposób niewerbalny- pokazuje.
Pozdrawiam A. Pacia

Dobry Wieczór Pani,

Celem rozwiania Pani obaw, wskazana byłaby konsultacja pediatryczna/psychologiczna.

Serdeczności i pomyślności dla Pani i Synka,
irena.mielnik.madej@gmail.com