Rozwój mowy u 19-miesięcznego dziecka

Moja córeczka ma 19 miesięcy i s tygodnie ,trochę się martwię że za mało mówi.Mówi dużo po swojemu , a inne wyrazy to mama,ania,tatu,bam,nie,kanik -na brata Kamila ,lala,baba i może jeszcze kilka ale niewiele.lubi sluchać muzyki,,wtedy przy niej tańczy ,lubi oglądać książeczki ,tylko wtedy pokazuje na dany obrazek i mówi tam,żeby mówić jej nazwy, ale zapytana też potrafi wskazać prawidłowy obrazek.z góry dziękuję.Ania

Witam,
dzieci bardzo różnie rozwijają się zarówno psychicznie jak i fizycznie. Martwi się pani, że córeczka mało mówi ale jeżeli chce się uczyć, to znaczy, że te słowa , które jej pani powtarza zapamiętuje. To, że ich na razie nie powtarza, nie znaczy, że nie potrafi. Potrzebuje widocznie więcej czasu na werbalizowanie.
Pozdrawiam i życzę cierpliwości.

Rozwój dzieci- także w sferze mowy- bywa różny. Wiele dzieci w wieku Pani córki miało podobny przebieg rozwoju mowy. Jest to w granicach normy. Na razie nie ma powodu do paniki, gdyż - z tego co Pani pisze- córeczka chętnie wchodzi w kontakt, rozumie język, potrafi pokazywać nazwane rzeczy itp.