Dlaczego 5-letniemu dziecku wypadają włosy?

Dzień dobry mam córkę w wieku 5 lat w grudniu miała wysięk w Płucku prawym od połowy kwietnia zaczęły wypadać jej włoski z tylu głowy zaczeła łysiec dostała ospy i teraz podczas tej ospy wyczuwalne są dwa guzy z tyłu głowy po lewej i prawej strony proszę o poradę

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że u Pani dziecka występuje taka dolegliwość związana z wypadaniem włosów. Na pewno jest to dość uciążliwy objaw, mogący budzić pewne obawy o stan zdrowia dziecka.

Wypadanie włosów u dzieci może mieć wiele przyczyn, do których można zaliczyć między innymi: niedobory pokarmowe wraz z dietą, zwłaszcza żelaza, cynku, czy wapnia. Dość często niedostateczny poziom witaminy D3 sprzyja wypadaniu włosów.

Kolejnym istotnym źródłem takiego stanu może być przebyta infekcja, która spowodowała obniżenie odporności. Wspomniała Pani, że dziecko przeszło w niedalekiej przeszłości ospę. Ta choroba zakaźna może nasilać zjawisko wypadania włosów. Dodatkowo, schorzenie to mogło mieć wpływ na pojawienie się guzków w tylnej części głowy u Pani dziecka.

Gdyby sytuacja ta nie uległa poprawie, zalecamy Pani konsultację z lekarzem pediatrą. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym, specjalista zdecyduje o rozszerzeniu diagnostyki oraz ewentualnym leczeniu.

Na pewno warto było by wykonać pełną morfologię krwi, CRP, a także określenie poziomu żelaza, ferrytyny, witaminy D3, kreatyniny i prób wątrobowych w surowicy krwi.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami i podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby

https://zdrowie.parenting.pl/lysienie-plackowate-jaka-dieta

https://zdrowie.parenting.pl/objawy-ospy-pierwsze-objawy-jak-radzic-sobie-z-wysypka-jak-je-zniwelowac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.