Co można wyczytać z tych wyników?

Witam, ostatnio zaczęły mi dość mocno łamać i wpadać włosy. Dodatkowo u fryzjera wyszło że pojawia się u mnie łysienie plackowate (1 mały fragment bez włosów). Poprosiłam lekarza o skierowanie na jakieś badania i z tego co on mi zlecił od normy odbiega ferrytyna (20,5 ng/ml) i alt (34,1 U/l) i chyba witamina 25(oh) D (17,5 ng/ml). Mam 27 lat, jestem dwa i pół roku po porodzie. Prócz problemów z włosami dość mocno daje mi się we znaki ciągle zmęczenie. Czy z tych wyników coś wynika?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety dokładne przyczyny łysienia plackowatego nie są znane – schorzenie to może się pojawić w przebiegu chorób tarczycy, chorób autoimmunologicznych, ma również związek z czynnikami środowiskowymi. Znaczenie może mieć czynnik genetyczny, a nawet stres. Natomiast nie sposób ustalić, co u Pani spowodowało łysienie plackowate i czy faktycznie diagnoza ta jest słuszna. Przy podejrzeniu choroby konieczna jest wizyta u dermatologa bądź trychologa. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/skad-bierze-sie-lysienie-plackowate.

Co do Pani wyników badań, to poziom ALT nie powinien u kobiet przekraczać 35 jednostek na litr krwi – zatem nie widać tu odchyleń od normy (chyba że na co innego wskazują normy podane przez laboratorium). Jeśli Pani zdaniem ALT jest za wysokie, sugerowałabym wykonanie pełnego panelu wątrobowego oraz badań hormonów tarczycy. Proszę zapoznać się z tymi artykułami: https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy oraz https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Ferrytyna z kolei jest białkiem magazynującym żelazo – w przypadku gdy jej poziom jest poniżej normy, to może to wskazywać na anemię z niedoboru żelaza, która może dawać objawy m.in. w postaci wypadania włosów i złej kondycji skóry czy paznokci. By zdiagnozować anemię, należy wziąć pod uwagę także pozostałe parametry morfologii krwi, w tym żelazo, hemoglobinę i inne.

Witamina D3 jest u Pani również lekko poniżej normy. To także może być przyczyną gorszego samopoczucia, podobnie jak pojawienie się ewentualnej anemii. Proszę niezwłocznie skonsultować się z internistą, który musi zapoznać się z wynikami badań krwi, by móc powiedzieć coś więcej.

O niedoborze witaminy D3 przeczyta Pani w tym materiale, zachęcam do lektury: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.