Dlaczego 9-latka je coraz mniej?

Dziecko mi się uwstecznia z jedzeniem. Córka ma 9 miesięcy, od ok. 2 tygodni stopniowo zaczyna odmawiac pokarmów stałych. Jepo parę łyżeczek lub wcale, zaciska usta, płacze, kręci się. Poza tym jest karmiona piersią i najchętniej tylko tym by żyła. Proponuję Jej różne rzeczy, już tak ładnie jadała a teraz nie chce nawet tego, co bardzo lubiła. Objawów ząbkowania nie widzę (ma tylko 2 dolne jedynki), chora nie jest i nigdy nie była. Nie wiem co robić...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

być może przyczyn niechęci dziecka do pokarmów stałych należy upatrywać w kolejnym skoku rozwojowym, który wiąże się m.in. ze zwiększonym zapotrzebowaniem na bliskość matki. U dzieci karmionych piersią często wyraża się to przez częstszą potrzebę ssania piersi.

Jeżeli dziecko jest zdrowe, nic nie wskazuje na rozwijającą się infekcję i stan ten nie trwa na tyle długo, by powodować niedobory czy utratę wagi, to nie ma powodu do obaw.

Proszę obserwować dziecko, podawać pierś, kiedy będzie chciało i proponować posiłki stałe w określonym rytmie dziennym. Te starania powinny prędzej czy później przynieść efekty. W razie wątpliwości warto skonsultować się z pediatrą, by dokonał oceny stanu zdrowia dziecka.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-jesc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.