Dlaczego boli?

Uprawiam seks z moim chłopakiem już od kilku miesięcy i zawsze jak on wchodzi we mnie to czuję straszny ból. Mimo że robi to bardzo delikatnie to czuję się tak, jakby wchodziło we mnie 1000 igieł:( Później, po wszystkim, jestem strasznie obolała i mam trudności z oddawaniem moczu:( Co się dzieje?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani.

Pani dolegliwość, czyli ból przy stosunku (zwany fachowo dyspareunią) może mieć naprawdę wiele przyczyn. Najprostszym jest infekcja w pochwie, czy to grzybicza, czy bakteryjna. Jednak tu powinna Pani odczuwać dodatkowe objawy, jakie jak pieczenie, swędzenie, czy gęste upławy.

Ból może też występować, gdy - mimo dużego podniecenia - wejście do pochwy nie jest odpowiednio nawilżone. Powodem mógłby być niedobór niektórych hormonów płciowych, czy inne, rzadkie choroby somatyczne.

Istnieje też pewne zaburzenie, którego źródło jest w psychice - pochwica. Polega ono na zaciśnięciu wejścia do pochwy, co uniemożliwia wprowadzenie  członka do pochwy, albo wywołuje ból przy próbach zbliżeń. Często schorzenie to ma związek z traumatycznym wydarzeniem z przeszłości.

Ponieważ, aby ocenić przyczynę Pani dolegliwości, należy przeprowadzić kilka dodatkowych badań, proponuję zgłosić się do ginekologa.