Dlaczego doszło do takiej sytuacji podczas leczenia kanałowego?

Witam serdecznie. Podczas leczenia kanałowego zadziała się bardzo dziwna i nieprzyjemna sytuacja dla mnie. Podczas dezynfekcji kanałów poczułam jakby drętwienie, pieczenie twarzy aż pod nos i nagle bardzo szybko zaczęło mi bić serce. Natychmiast dałam znać lekarzowi, że dzieje się coś nie tak. Natychmiast solą fizjologiczną zostały kanały przepłukanie, wszystkie bardzo nieprzyjemne dolegliwości ustały. Niestety wizyta się zakończyła mimo tego że miałam mieć kanały wypełniane i leczenie miało zostać zakończone na te wizycie. Na pytanie co się zadziało lekarz poinformował mnie, że czasami takie powikłania się zdarzają, plyn do dezynfekcji kanału dostal się do tkanek coś tam, coś tam... przepraszam ale bylam tak zdezorientoeana, że nie pamiętam. Wypisał antybiotyk i kolejną wizytę mam za dwa tygodnie. Teraz jak schylam głowę, kapie mi z nosa woda. Czy to normalne? Czy taka sytuacja może się zdarzyć? Okropnie boję się iść ponownie. Sytuacja, która miejsce na fotelu dentystycznym przeraziła mnie. Proszę mi wyjaśnić co się zadziało? Czy powinnam zgłosić to do Placówki w której leczony jest ząb? Dziękuję za informację zwrotną.
KOBIETA, 44 LAT około miesiąca temu

Prawdopodobnie był leczony górny ząb którego korzenie sięgają do zatoki szczękowej. Doszło do przepchnięcia płynu płuczącego do światła zatoki i dlatego opisane problemy. W takiej sytuacji ząb powinien zostać dokończony a kanały wypełnione. Przed leczeniem kanałowym zawsze zalecam tomografię komputerową aby ocenić tkanki w 3D i zminimalizować możliwość wystąpienie takiej sytuacji. Trzeba jak najszybciej dokończyć leczenie aby kanały były wypełnione.