Dlaczego dziecko czuje lęk w towarzystwie ciotki?

Witam. Moja 2 letnia coreczka boi sie ciotki ktora zna urodzenia. Wczesniej miala z nia blizka wiez. Od kad wrocilam do pracy mala zostaje na 3-4 h pod jej opieka. Zawaze wybucha placzem kiedy ta ciotka cos jej powie lub zapyta. Nie bawi sie. Siedzi i nic nie mowi.Dostala nawet lękow nocnych. W domu jest inna. Wesola, odwazna, bawi sie i dużo mowi. Nawet na placu zabaw zaczepia ludzi.

Witam, no jakiś powód na pewno jest. To co prawda małe dziecko, więc ma prawo się bać innych ludzi. Może ciotka się jakoś kiedyś nieopdpowienio zachowała, może czymś ją zraziła, przestraszyła, może jej zapach drażni małą.
Może to reakcja obronna na to że Pani nie jest przy niej.
Może niech Pani spróbuje zostawić ją raz z kimś innym aby sprawdzić jak zareaguje.
Pozdrawiam

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem dziecięcym. Obserwować dziecko, jeżeli wiąże Pani zachowanie dziecka z wpływem opieki, jak ciocia zachowuje się w stosunku do córki. Może być to sygnał że dziecko nie ma należytej opieki, bądź kojarzy ciocię z opuszczaniem przez Panią domu. Czy zostawia Pani córkę pod opieką innych osób. Jak córka się wtedy zachowuje? Przesyłam link do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/niania-do-dziecka
Pozdrawiam serdecznie