Dlaczego dziecko skarży się na ból brzucha przy prawidłowych wynikach badań?

Witam. Synek ma 2.5 roku. Trzy tygodnie temu byl przeziębiony,narzekał przy tym kilka razy, że boli go brzuszek. Teraz znów jest przeziębiony i dzis wspomnial znow ze boli go brzuszek ale po chwili juz mowil ze nieboli. Ma apetyt, prawidlowo przybiera na wadze, morfologia, mocz, kreatynina i mocznik ma bardzo dobre. Pediatra doklanie badal brzuszek na wizycie i nic nie pokajacego nie zauwazyl. Czy powinnam sie martwic tym brzuszkiem, jesli wszystkie wyniki sa dobre? Z goryDziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego moje dziecko skarży się na ból brzucha?

Dzień dobry chciałam zapytać czy wdrożyć dalszą diagnostykę , córka lat 3 od roku powiększone węzły chłonne szyjne i pachwinowe USG wskazało na ich odczynowość, przeszła szereg badań w szpitalu wykluczono ( toxoplasmoze , CMV IgM niereaktywne, toxocara ujemny, , glista ludzka szara strefą) córka przebywa rok temu Covid-19 USG brzucha na tamten rok wykazało powiększoną śledzionę wymiary 7 cm po miesiącu 6,5 cm. W tym roku badanie krwi wykazało' HGB norma 12,7 wynik(13,7) HCT norma 37,8 wynik ( 38,3) MCHC norma 34,6 wynik ( 35,8) Zasadochłonne norma 0,6 wynik ( 2) OB 5, reszt wyników morfologii w normie .USG brzucha duża śledziona 7 cm węzły chłonne brzuszne 8 x 4 mm niepowiększona wzrost i waga córki 92 cm 12,8 kg, co jakiś czas córka mówi że boli ją brzuch ale nie wiem czy jest to związane z choroba czy z przedszkolem , w tamtym roku również byłam z córką u hematologa który nie stwierdził nic niepokojącego . Proszę o poradę
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy,

Rozumiemy niepokój o stan zdrowia dziecka. Najważniejszym krokiem byłoby ustalenie dokładnej przyczyny takich dolegliwości i wdrożenie ewentualnego leczenia.

Bardzo dobrze, że wykonano już pewne badania diagnostyczne oraz odbyła Pani wizyty u specjalisty, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Na podstawie przedstawionych wyników badań, można by stwierdzić, że choroby zakaźne zostały wykluczone, w tym borelioza, która mogłaby również powodować takie objawy. Odnośnie natomiast wyników morfologii krwi, prawdopodobnie wystąpiła lekka niedokrwistość, o czym mogłaby świadczyć obniżona wartość hemoglobiny oraz MCHC. Na podstawie OB nie powinno się aktualnie stwierdzić stanu zapalnego toczącego się w organizmie.

Przyczyn bólu brzucha oraz powiększonych węzłów chłonnych i śledziony może być wiele. Można by przypuszczać, że przechorowanie Covid-19 mogło w pewien sposób wpłynąć na układ odpornościowy dziecka, co przyczyniło się prawdopodobnie na stan węzłów chłonnych oraz śledziony.

Powiększone węzły chłonne o charakterze odczynowym bardzo często dotyczą stanów zapalnych i infekcji o różnym podłożu.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie określić przyczynę aktualnego stanu zdrowia Pani dziecka, dlatego też zalecamy ponowną konsultację z lekarzem hematologiem oraz immunologiem. Możliwe, że trzeba będzie wykonać głębszą diagnostykę, aby poznać źródło takiego problemu.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszona-sledziona-objawy-torbiele-nowotwory-autoagresja

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadczy-powiekszona-sledziona/2

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty