Dlaczego dziecko śpi z otwartymi ustami?

Witam,córka ma prawie 4lata,od paru tygodni śpi z otwartą buzią.Zaczęło się od infekcji krtani i mam wrażenie, że to właśnie po tej infekcji zaczęła spać z otwartą buzia. Nie świszcze podczas snu,język dotyka podniebienia.Najwięcej infekcji przechodziła kiedy zaczęło się przedszkole.Jak przestała chodzić do przedszkola to praktycznie infekcja raz na kilka miesięcy. Jest alergikiem,ma alergie na mleko,nabiał,orzechy, przyjmuje Contrahist.Ma apetyt, czasem mówi że jest zmęczona w ciągu dnia ale już od ok roku nie śpi w ciągu dnia,energii ma sporo.Co może być przyczyną spnia z otwartą buzią,do jakiego lekarza się udać,jakie badania przeprowadzić??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli zaobserwowała Pani związek pomiędzy spaniem córki z otwartą buzią a infekcją krtani, to niewykluczone, że problemem powinien zająć się laryngolog. Konieczne jest wykluczenie zaburzeń anatomicznych w postaci polipów w nosie czy przerostu migdałków podniebiennych lub krzywej przegrody nosowej. Odsyłam do odpowiedzi na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-spanie-z-otwarta-buzia.

Prawidłowe oddychanie, to oddychanie przez nos – tylko i wyłącznie. Oddychanie przez usta w 80% uznawane jest za nawykowe, a w 20% za organiczne, kiedy występują jakieś anatomiczne czy funkcjonalne zaburzenia niepozwalające na oddychanie przez nos. Niewykluczone, że w tej wąskiej grupie znajduje się Pani córka i dlatego konieczna będzie pomoc specjalisty.

Jeżeli laryngolog wykluczy nieprawidłowości w budowie aparatu oddechowego, warto skonsultować się z logopedą – niekiedy wystarczy zestaw prostych ćwiczeń zleconych przez specjalistę, by zniwelować problem otwartych ust.

Ponieważ wspomina Pani, że u córki często występują infekcje górnych dróg oddechowych oraz alergia, to być może niedrożność nosa jest przyczyną spania z otwartymi ustami. W takim wypadku tylko udrożnienie nosa może przynieść efekty, a by do tego doszło – trzeba wyeliminować przyczynę kataru (stosowanie leków przeciwalergicznych i wspieranie odporności, by problem częstych infekcji ustąpił).

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://parenting.pl/spanie-z-otwarta-buzia-moze-byc-objawem-powaznej-choroby-u-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.